Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

Jest to częsty problem rodzin wielodzietnych. Przede wszystkim tam, gdzie w domu jest kilka dziewczyn, które miesiączkują. Te młode kobiety najczęściej na czas okresu opuszczają lekcje lub wymyślają przeróżne rozwiązania, które przynajmniej w małym stopniu zniwelują odczuwany dyskomfort. Ich patenty to m.in. ubieranie podwójnej bielizny lub wykorzystywanie skrawków starych pociętych ubrań, które mają zastąpić wkładki higieniczne.

Ubóstwo menstruacyjne dotyka również samotne matki. Często zdane jedynie na siebie w kwestii finansowej wybierają priorytety, przekładając potrzeby dzieci ponad swoje. W związku z tym miesiączka dla nich także jest etapem, kiedy najczęściej nie ruszają się z domu.

Ubóstwo menstruacyjne na świecie

Termin ten nie jest nowym określeniem, które zostało wymyślone na potrzeby opisania pewnego zjawiska w Polsce. Istnieje już od lat trzydziestych XX wieku, a z różnym nasileniem występuje na całym świecie. Nasuwająca się na myśl Azja i Afryka to dla większości oczywiste rejony, w których ubóstwo menstruacyjne występuje. Nie trzeba jednak szukać tak daleko. Jak pokazują badania ograniczony dostęp do podpasek w trakcie okresu ma również co czwarta nastolatka w Szkocji i co siódma w Wielkiej Brytanii.

“Dziewuchy dziewuchom” pomagają w ubóstwie menstruacyjnym

Dziewuchy dziewuchom - ta strona na Facebooku odpowiedzialna jest m.in. za pomoc kobietom, które dotyka tzw. ubóstwo menstruacyjne.  Administratorzy organizują zbiórki pieniędzy na zakup środków higienicznych. Chcą, aby ze zdobytych środków tysiące produktów w postaci m.in. podpasek lub kubeczków menstruacyjnych trafiło do najbardziej potrzebujących kobiet w Polsce.

Kubeczek menstruacyjny rozwiązaniem  problemu ubóstwa menstruacyjnego?

Bez edukacji produkt, który dajesz ludziom, jest bezużyteczny

To słowa założycielki "Bloody Good Period", która rozdaje produkty sanitarne kobietom, które ich potrzebują. Tym, których dotyczy zjawisko ubóstwa menstruacyjnego. Jest ona zwolenniczką wręczania im kubeczków menstruacyjnych. Argumentuje to faktem, że ten można wymieniać raz na kilka lat, gdy odpowiednio go użytkujemy i zabezpieczamy. Niestety, poza prezentem w takiej postaci kobiety trzeba również edukować, jak korzystać z kubeczków menstruacyjnych, a na to potrzebne są dodatkowe nakłady finansowe.

Kubeczek menstruacyjny i podpaski wielorazowe

O wadach i zaletach tych produktów higienicznych wykorzystywanych podczas okresu: