Jakich kosmetyków lepiej ze sobą nie łączyć?

W kwestii pielęgnacji osobiście należę do minimalistek. Staram się nie używać na raz więcej niż jednego preparatu z wyższym stężeniem składników aktywnych i jestem fanką nawilżania bez kremu. Nie uważam jednak, że warstwowa pielęgnacja to coś złego – wymaga od nas tylko minimum wiedzy na temat działania różnych składników. Niektóre z nich, stosowane jednocześnie mogą skutecznie znosić swoje działanie. Ale są też takie połączenia, które mogą okazać się dla nas szkodliwe i zwyczajnie podrażniają skórę. Jakich składników lepiej nie stosować razem?

Witamina C i kwasy AHA

Stosowanie ich w ramach tego samego cyklu pielęgnacyjnego to bardzo częsty błąd. Witamina C wykazuje się niską stabilnością i jest bardzo wrażliwa na zmiany pH. Alfa-hydroksykwasy zmieniają poziom pH preparatów z witaminą C, co znacznie obniża jej właściwości przeciwutleniające. Oprócz tego, taka kombinacja składników aktywnych może podrażniać skórę – zwłaszcza wrażliwą. Zarówno witamina C, jak i kwasy AHA, przyspieszają odnowę komórkową i powodują złuszczanie naskórka (oczywiście te drugie w znacznie większym stopniu). Stosowanie ich jednocześnie może powodować uszkodzenie bariery naskórkowej.

Witamina C i retinol

Te składniki zazwyczaj są wymieniane jednym tchem jako najsilniejsze substancje przeciwstarzeniowe. I zdecydowanie powinnyśmy je stosować – ale nigdy w tym samym momencie. Zarówno witamina C, jak i retinol mogą podrażniać wrażliwe skóry. Obydwa mają właściwości przyspieszające odnowę komórkową, więc taka kombinacja może się okazać zbyt silna. Najlepiej stosować je w następującym schemacie pielęgnacyjnym: witaminę C nakładamy rano, retinol na noc. Ta pierwsza jest silnym przeciwutleniaczem, więc świetnie sprawdzi się jako wzmocnienie ochrony skóry w ciągu dnia. Natomiast retinol może dodatkowo uwrażliwiać skórę na działanie słońca, więc lepiej sprawdzi się wieczorem.

Kwasy AHA lub BHA i retinol

Tonik na bazie kwasów to prawdziwy cudotwórca, więc nic dziwnego, że uwielbiamy go stosować wieczorem, po demakijażu i oczyszczeniu twarzy. Jeśli jednak zaraz po nim na skórze ląduje serum z retinolem, może się to skończyć podrażnieniem. Owszem, kwas salicylowy w terapii łączonej z retinolem daje świetne efekty w przypadku cer trądzikowych, ale lepiej nie stosować ich w tym samym schemacie pielęgnacyjnym. Kwasy AHA i BHA działają silnie złuszczająco, co zwiększa szanse na podrażnienie w kombinacji z retinoidami. Oprócz tego, w niektórych przypadkach kwasy AHA mogą deaktywować działanie retinolu – podobnie, jak wtedy, gdy zetkną się z witaminą C.