Twój Vincent - premiera filmu

"Twój Vincent" to film, który trudno porównywać z jakimkolwiek innym dziełem - animacja składająca się z 65 tysięcy klatek namalowanych (!) przez 115 zawodowych malarzy z 19 krajów. "Twój Vincent" miała swoją światową premierę na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (12-17 czerwca 2017 roku). Widzowie przyjęli go wyjątkowo ciepło, film oklaskiwano na stojąco przez 15 minut i przyznano Nagrodę Publiczności. 

Twój Vincent - jak powstał film?

"Twój Vincent" to historia życia malarza opowiedziana przez bohaterów jego obrazów i utrzymana w konwencji dokumentu kryminalnego. Do stworzenia filmu "Twój Vincent" wykorzystano 120 dzieł Vincenta van Gogha, które ożywiono, kręcąc poszczególne sceny z udziałem prawdziwych aktorów. Potem nagrania pokazywano zawodowym malarzom, którzy musieli je odwzorować, naśladując malarski styl van Gogha. Pojedyncza klatka powstawała przez około 40 minut, całość - 4 lata. To daje pojęcie o przeogromnym nakładzie pracy, jaki musiano włożyć w nakręcenie filmu. 

Dorota Kobiela - kim jest reżyserka filmu Twój Vincent?

Scenariusz do filmu "Twój Vincent" napisała Dorota Kobiela i Jacek Denhel. Kobiela jest reżyserką i malarką, cztery razy zdobywała stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rysunku i malarstwa. Do tej pory wyreżyserowała filmy: "Mały listonosz", "Szkice Chopina", "Sz. P. Miś", "List".

W wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" Dorota Kobiela tak mówiła o filmie "Twój Vincent" i o zagadce jego śmierci, którą stara się rozwikłać:

Czy było to rzeczywiście samobójstwo, czy też ktoś ponosi odpowiedzialność za tę śmierć? Dlaczego Vincent miałby odebrać sobie życie wtedy, gdy został doceniony jako artysta? Dlaczego broń i jego rzeczy nigdy nie zostały odnalezione? Dlaczego miałby strzelić sobie w brzuch i jak to zrobił, skoro rana wskazuje, że strzał był oddany z dystansu? (...) Jako malarka zapragnęłam uczynić dzieło van Gogha bohaterem filmu równie ważnym jak sam twórca. Widz będzie mógł zbudować sobie wyobrażenie o osobowości malarza i jego relacjach z otoczeniem, ale przede wszystkim poznać dzieło, które stworzył.

Polska premiera filmu "Twój Vincent" planowana jest na 13 października 2017 roku.