Wegetarianizm wśród gwiazd: moda czy pozytywne przesłanie?

Pobudki są zazwyczaj różne. Ja sama mięso jem rzadko, z bardzo prostej przyczyny: po prostu nie czuję, że muszę je jeść. A owoce, warzywa, ziarna i wszystko to, co daje nam natura, jest zwyczajnie pyszne, dlatego ograniczanie jedzenia mięsa nie stanowi dla mnie problemu. Dla niektórych niejedzenie mięsa ma wymiar ideologiczny, inni uznają, że nie jest nam potrzebne na tyle, na ile wpajały nam to babcie, a jeszcze innym po prostu nie smakuje. Tak czy siak, wegetarianizm jest coraz powszechniejszy wśród starszych i młodszych, mieszkańców większych i mniejszych miast. Choć nie zawsze tak go nazywamy. Jest przecież chociażby flexitarianizm, a o tym, co dokładnie znaczy, wyjaśnia w swoim artykule Xymena Borowiecka. Z kolei Małgosia Malinowska zebrała dla Was kilka przepisów na najbardziej nietypowe wege potrawy (tak, są schabowe) i w jej artykule znajdziecie między innymi pomysł na wegetariańskie gołąbki.

Te i wiele innych ciekawych artykułów znajdziecie na kobieta.pl w ramach naszego wegetariańskiego tygodnia. A o byciu wege ostatnio pisała też Małgosia Rozenek - Majdan, która w swoim poście przedstawiła krótko zalety niejedzenia mięsa:

Jeżeli miałabyś wybrać jedną rzecz, którą powinnaś dla siebie zrobić - to niech to będzie: odstawienie mięsa niejedzenie mięsa ma same zalety. Twój organizm Ci podziękuje. Twój umysł odpocznie, a Twoje serce odetchnie z ulgą tak niewiele a zmieni tak dużo. Od kilku lat całą rodziną nie jemy mięsa. Badamy się regularnie, nasze wyniki są najlepszym dowodem na to, że była to dobra decyzja. Od dawna nie mamy problemu „co na obiad” nawet mam wrażenie, że odstawienie mięsa, nie tylko nic nam nie zabrało, ale mocno poszerzyło nasze menu. Uwielbiam to wspaniałe poczucie niekrzywdzenia zwierząt, które daje niesamowitą siłę. Uwielbiam to niezwykle poczucie lekkości, które daje ten rodzaj żywienia - napisała w poście na Instagramie Małgosia.

Wegetarianizm dla każdego?

Pamiętajcie, że podstawą w przejściu na dietę wykluczającą mięso są badania i znajomość swojego ciała. Dlatego odsyłam Was do rozmowy z biotechnolożką medyczną, która wyjaśnia, jakie pułapki weganizmu czyhają na początkujących. W naszym archiwum znajdziecie też tekst o tym, jaką - choć mnie osobiście trudno to zrozumieć - barierę dla wielu stanowi samo zrozumienie tych, którzy mięsa nie jedzą! Trudno nie odnieść wrażenia, że dziś, po wielu miesiącach od publikacji tego artykułu, niektórzy wegetarianizmowi nadają wręcz wymiar... polityczny.

Tymczasem my, w tym trudnym dla naszych organizmów okresie po świątecznym przejedzeniu i z ograniczonym dostępem do świeżych warzyw i owoców oddajemy w Wasze ręce lekturę naszych wege-artykułów i pamiętajcie: do każdej diety podchodźcie z głową!

Smacznego!