Dlaczego on nie ma ochoty na seks?

Twój facet stracił ostatnio zainteresowanie igraszkami w sypialni? Może więc warto sprawdzić jego aktywność na siłowni. Najnowsze badania z Medicine & Science in Sport & Exercise dowodzą, że duża ilość bardzo wyczerpujących treningów i ćwiczeń np. triatlony czy maratony mogą mieć związek z obniżonym libido u mężczyzn.

Przebadano 1077 mężczyzn, którym zadano pytania o czas i intensywność ćwiczeń oraz satysfakcję seksualną. W pierwszej części badano regularność wizyt na siłowni, intensywność treningów w tygodniu, czas trwania ćwiczeń. W drugiej części ankietowani musieli ocenić swoją aktywność w sypialni, pociąg seksualny, fantazje, potrzebę intymności. 

Wyniki podzielono na mężczyzn o niskim libido i libido normalnym lub wysokim. Ci pierwsi borykali się też z brakiem pociągu fizycznego do partnerki oraz bardzo rzadko uprawianym seksem. Badacze nie byli w stanie określić dokładnie jak duża liczba treningów może wpłynąć na brak ochoty na seks u mężczyzn, jednak znaleźli powiązanie między brakiem udanego życia intymnego a wyczerpującymi ćwiczeniami np. do maratonów.

Jak ćwiczenia wpływają na mężczyzn?

To jedno z pierwszych badań, które skupiło się na wpływie aktywności fizycznej na ogólną kondycję panów. W przypadku kobiet niejednokrotnie wskazywano negatywny wpływ intensywnych treningów na regularność cyklu miesiączkowego czy choroby takie jak zespół obejmujący zaburzenia odżywiania, zmniejszenie gęstości mineralnej kości i zaburzenia miesiączkowania. Mężczyźni ćwiczący zbyt często i zbyt mocno mogą nie produkować potrzebnej ilości testosteronu. Można to sprawdzić wykonując badania krwi. Jeśli więc wasz partner znów daje znać, że nie ma ochoty na seks - może warto poszukać problemu właśnie tutaj?