Nasza skóra najlepiej odzwierciedla to, co dzieje się w naszym organizmie. Szerzej tym tematem zajmuje się medycyna chińska. To po części dzięki niej możemy mówić między innymi o twarzy cukrowej czy twarzy glutenowej. 

Autorką koncepcji różnych rodzajów twarzy jest dr. Nigma Talib, autorka książki „Reverse the Signs of Ageing”, specjalizująca się w leczeniu naturopatycznym. Amerykańska lekarka dzięki zdobytemu przez lata doświadczeniu powiązała pewne objawy z twarzy z występującymi dolegliwościami lub nietolerancjami pokarmowymi, a nazywając je w prosty sposób: twarzą cukrową, glutenową, nabiałową i twarzą po winie, zyskała ogromne zainteresowanie.

Dr. Nigma Talib proponuje podział typów twarzy na cztery rodzaje:

  • Twarz cukrowa objawiająca się: cienka, szarawa skóra twarzy, zwiotczała skóra pod oczami, poziome, głębokie zmarszczki na czole oraz pod oczami, bolesne, zaczerwienione wypryski obecne na całej twarzy.
  • Twarz glutenowa objawiająca się: czerwone, nieraz opuchnięte policzki, wyprysków lub krost pojawiających się na brodzie, oraz plamami pigmentowymi na skórze.
  • Twarz nabiałowa objawiająca się: workami lub cieniami pod oczami, obrzękiem powiek, plamkami, grudkami i krostkami na brodzie.
  • Twarz „po winie” lub „miłośniczek wina” objawiająca się zwiotczałą, odwodnioną skórą, rozszerzonymi porami, opuchlizną twarzy, zmarszczkami zlokalizowanymi na policzkach, zaczerwienieniem twarzy w okolicy nosa, policzków.

Twarz glutenowa: Jak rozpoznać?

Objawy twarzy glutenowej pojawiają się u osób nie tylko z celiakią (której jednym z objawów jest opryszczkowe zapalenie skóry – choroba Duhringa), ale także z coraz częściej występująca nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Gluten powoduje u osób nadwrażliwych bóle głowy, zaparcia, ciągłe zmęczenie, ale także daje objawy skórne właśnie w postaci wyprysków. W wypadku tej twarzy konieczne jest wycofanie glutenu z diety. Efekty powinny być widoczne od kilku tygodni do kilku miesięcy od odstawienia w zależności od tego, w jak dużym stopniu organizm został zanieczyszczony glutenem.

Twarz nabiałowa: czym się charakteryzuje?

W przypadku twarzy nabiałowej objawy mogą wynikać z przebiałczenia organizmu (zbyt dużej ilości białka w diecie, która m.in. obciąża nerki, odwadnia organizm) lub z nietolerancji lub alergii pokarmowych. W przypadku alergii ponownie jak w przypadku glutenu objawy nietolerancji organizmu będą pojawiały się w postaci wyprysków na skórze. Pojawiająca się opuchlizna może świadczyć o tym, że organizm gromadzi wodę aby strawić nadmiar białka, które wymaga najwięcej wody do metabolizmu wewnątrzkomórkowego. Zatem opuchlizna może być objawem niedostatecznej ilości spożywanej wody lub ilości niedostosowanej do ilości spożywanego białka. Dodatkowo opuchlizna może wynikać z pracy obciążonego układu limfatycznego, który transportuje białkowe produkty przemiany materii. Jeśli masz słaby układ limfatyczny to właśnie nadmiar białka w diecie może przyczyniać się do częstszych opuchlizn. Choć oczywiście nie jest to jedyna możliwa przyczyna.

W przypadku twarzy nabiałowej należy zmniejszyć jego ilość w diecie aż do cofnięcia się objawów, lub zrezygnować z jego spożywania. Dobrym rozwiązaniem jest także zwiększenie spożywania ilości wody lub picie ziół moczopędnych i wspierających prace nerek (np. wierzbownica drobnokwiatowa, pokrzywa)

Twarz alkoholowa: jak wygląda?

Twarz alkoholowa, zwana inaczej twarzą "po winie" może wynikać ze skutków spożywania nadmiernej dla danej osoby ilości alkoholu – organizm nie radzi sobie z metabolizmem alkoholu, co skutkuje między innymi odwodnieniem, a odwodnienie może być widoczne jako zwiotczałość skóry lub pogłębione zmarszczki. Nadmiar alkoholu powoduje także podwyższanie ciśnienia oraz rozszerzanie porów, a także pękanie naczynek krwionośnych i pojawianie się czerwonego zabarwienia twarzy na sutek przekrwienia. Jeśli masz twarz alkoholową, ale nie spożywasz wcale go w większych ilościach warto tez sprawdzić, czy nerki i wątroba pracują normalnie oraz czy spożywasz odpowiednie ilości płynów. Dobrze jest także zadbać o wątrobę za pomocą diety bogatej w zdrowe, nienasycone tłuszcze (zwłaszcza olej z ostropestu).

Zobacz także:

Zgodnie z medycyną chińską niektóre z tych objawów można także przyporządkować nadmiarowi gorąca w organizmie (zaczerwienienie skóry, odwodnienie), a zbyt duża ilość kortyzolu zaś i szara skóra może być związana z niedoborowymi nerkami (lub z ich wyczerpaniem, co jest związane zarówno z medycyną wschodnią jak i zachodnią). Bazując na swoim doświadczeniu byłabym ostrożna w deklaracjach co do stanu zdrowia i typu metabolizmu jedynie na podstawie tych kilku objawów występujących na twarzy. Z biologicznego punktu widzenia to co się dzieje na twarzy niewątpliwie może obrazować stan wnętrza organizmu, jednak ten obraz może być niekompletny.