Turmalin właściwości

Turmalin jest minerałem należącym do grupy krzemianów, który przyjmować może najróżniejsze barwy, takie jak zielony, różowy i niebieski, aż po czarny. Szczególnie ciekawe są okazy różowozielone tzw. arbuzowe. Niekiedy jeden okaz może zawierać w sobie aż 15 różnych odcieni. Ze względu na swój unikatowy wygląd są wysoko cenioną ozdobą, nie jest to jednak ich jedyna zaleta. Właściwie używany turmalin może stać się potężnym amuletem. 

Turmalin właściwości magiczne

Turmalin jest zaliczany do kamieni słonecznych, czyli takich, które przyciągają przyjaźń, wspomagają pozytywne myślenie i inspirują do zmian na lepsze. Minerał ten oczyszcza ciało i umysł, pomaga uporządkować chaotyczne myśli oraz wzmacnia koncentrację. Może okazać się też pomocny, kiedy musisz stawić czoła konfliktom, ponieważ jego wibracje ułatwiają porozumienie. Co więcej, jeśli wiesz, że masz problemy z zazdrością, zbyt mocno koncentrujesz się na sobie lub trudno ci zaufać nowym osobom, turmalin pomoże Ci zniwelować te cechy i osiągnąć równowagę.
Czy turmalin chroni? Odpowiedź na to pytanie brzmi - zdecydowanie tak. Co więcej, jego czarna odmiana, polecana jest osobom spod wszystkich znaków zodiaku. Kamień ten chroni nie tylko przed negatywnymi emocjami, ale też przed urazami fizycznymi. W dawnych czasach wieszano go na szyjach małych dzieci, kiedy uczyły się chodzić. 

Turmalin właściwości lecznicze

Turmalin jest też niezwykle ceniony przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Ma on zdolność obniżania gorączki, dzięki czemu warto sięgnąć po niego w czasie przeziębienia. Wspomaga proces gojenia się niewielkich oparzeń. Dodatkowo usprawnia pracę układu oddechowego. Z jego pomocą możemy też pozbyć się zawrotów głowy. Najbardziej cenionej przez kolekcjonerów odmianie, czyli czarnemu turmalinowi, przypisuje się zdolności leczenia takich schorzeń jak:

 • artretyzm;
 • zaburzenia pamięci;
 • stwardnienie rozsiane;
 • choroba lokomocyjna;
 • dysleksja;
 • choroby nadnerczy.

Turmalin czarny właściwości

Turmalin czarny jest najbardziej cenioną ze wszystkich odmian ze względu na silne właściwości ochronne. Jego wibracje chronią nas przed działaniem negatywnych energii, które pochodzą z naszego otoczenia i tych, które wysyłają do nas inni ludzie. Minerał ten zwiększa witalność, sprawia, że stajemy się bardziej stabilni emocjonalnie oraz pomaga się uziemić. Kamień ten związany jest z czakrą podstawy, dlatego może okazać się niezawodną pomocą, kiedy w twoim życiu przyjdzie czas na zmiany. Mając czarny turmalin zawsze przy sobie, zwiększysz swoje poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Kamień ten ma, podobnie jak cytryn właściwości wspomagające kreatywność, rozjaśniające myślenie i zwiększające charyzmę, dzięki czemu może stać się silnym amuletem każdego, dla kogo ważny jest sukces zawodowy. Choć czarna odmiana tego minerału jest szczególnie ceniona przez kolekcjonerów, to inne kolory też mają swoich fanów.

Turmalin zielony właściwości:

 • zapobiega wyczerpaniu psychicznemu i fizycznemu;
 • wspomaga odporność;
 • działa odmładzająco;
 • normuje ciśnienie krwi.

Turmalin różowy właściwości:

 • leczy emocjonalne rany związane z dzieciństwem i nieudanymi związkami;
 • redukuje stres;
 • przyciąga do życia miłość, spokój i szczęście;
 • pomaga w odnalezieniu swojej pasji i celu w życiu.

SPRAWDŹ TAKŻE:

Jak ładować turmalin?

Turmalin jest jednym z tych kryształów, których nie powinniśmy oczyszczać z użyciem wody. Najczęściej polecanym dla niego sposobem oczyszczania jest ten z użyciem ziemi. Nasz kamień powinniśmy zakopać na głębokość około 10 cm, w miejscu, które dobrze nam się kojarzy, lub które uznajemy za pełne pozytywnej energii. Turmalin powinien pozostać tam kilka dni, do momentu aż intuicyjnie poczujesz, że kamień jest już czysty. Po odkopaniu go delikatnie usuń resztki ziemi szczoteczką lub ściereczką, unikaj opłukiwania go pod wodą.
Oczyszczony turmalin możesz naładować pozytywną energią, wystawiając go na działanie promieni słonecznych, jednak nie dłużej niż na 10 minut. Tak przygotowany kamień możesz teraz schować do portfela i zabierać wszędzie ze sobą. Jeśli chcesz, aby pomógł ci w realizacji konkretnego celu, powinnaś wykonać jeszcze jeden krok, polegający na nadaniu mu intencji. Aby to zrobić, trzymając kamień w dłoni, ułóż się w wygodnej pozycji. Następnie zacznij wizualizować sobie swój cel, w taki sposób, jakbyś już go osiągnęła. Staraj się wyobrazić sobie jak najwięcej szczegółów i uczuć związanych z jego realizacją. Wykonuj tę czynność tak długo, jak będziesz tego potrzebowała.

Jak nosić turmalin?

Turmalin możesz nosić zarówno jako biżuterię, jak i samodzielny kamień. Jego działanie jest tak silne, że nie ma większego znaczenia, przy której części ciała go umieścisz. Możesz też równie dobrze trzymać go w torebce lub kieszeni. Kamień możesz umieścić również pod swoją poduszką, aby pomóc sobie w wyciszeniu i ułatwić zasypianie. Poleca się też pozostawienie go w samochodzie w celach ochronnych. Popularna jest również opinia, że turmalin pochłania szkodliwe częstotliwości elektromagnetyczne, dlatego warto położyć go w pobliżu komputera, laptopa lub telewizora.

Zobacz także:

Z czym nie łączyć turmalinu?

Ponieważ jest on kamieniem o niezwykle silnym działaniu, nie powinnaś łączyć go z innymi minerałami o mocnych, pobudzających właściwościach, takimi jak turkus lub mołdawit. Poza tymi dwoma wyjątkami biżuteria z turmalinem, może być zestawiana dowolnie z innymi kamieniami. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z kryształem górski właściwości, którego pozwolą ci zrównoważyć w swoim wnętrzu energię męską i żeńską.

Jak sprawdzić czy to turmalin?

Turmalin ma 7, a według niektórych źródeł 7,5, w skali Mohsa, która określa stopień twardości minerałów. Zgodnie z nią, kamieniami powyżej 7 powinnaś móc zarysować szkło. Dlatego, jeśli chcesz sprawdzić, czy twój turmalin jest prawdziwy, weź igłę i spróbuj zrobić na nim rysę. Jeśli ci się udało, oznacza to, że z pewnością nie jesteś w posiadaniu naturalnego turmalinu. Jeśli masz dostęp do szkła, którego nie boisz się zniszczyć, możesz też spróbować zrobić na nim rysę swoim kamieniem. Jeśli zostawi on za sobą ślad, oznaczać to będzie, ze turmalin jest naturalny. 

Czarny turmalin - przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do noszenia turmalinu zarówno jako ozdoby, jak i amuletu. Co szczególnie istotne, jest on jednym z tych minerałów, które nie będą tracić swojej mocy nawet przy codziennym użytkowaniu. Nie ma też możliwości, aby “przesadzić” z turmalinem, dlatego możesz spokojnie nosić go przy sobie w celach ochronnych i nie zdejmować nawet do snu. Po biżuterię z tym kamieniem możesz sięgnąć za każdym razem, gdy czujesz, że w twoim otoczeniu pojawił się wampir energetyczny, lub kiedy potrzebujesz wsparcia, gdy przechodzisz przez trudne chwile.

PRZECZYTAJ: