Sztuka dobrej organizacji, czyli jak mieć wszystko pod ręką
Większość z nas ma skłonność do chomikowania. Lubimy otaczać się przedmiotami, zwłaszcza w kuchni. Czy elegancka waza albo prodiż, który wyjmujesz dwa razy w roku do pieczenia pasztetu, muszą być pod ręką? Czy przyda ci się do czegoś wyszczerbiony kubeczek albo trzy kieliszki, każdy z innego kompletu, których nigdy nie postawisz na stół? Zrób kuchenny remanent i podziel wszystkie rzeczy na trzy grupy: te, których potrzebujesz na co dzień, zostaw w szafkach. Używane „od wielkiego dzwonu” spakuj do kartonu i wynieś do piwnicy lub na strych (uwaga, kartony warto opisać). Niech czekają tam spokojnie na swój czas. I wreszcie rzeczy, których nie używasz wcale: czas się z nimi rozstać. Odetchniesz z ulgą, przestaniesz wiecznie czegoś szukać, a twoja kuchnia zyska mnóstwo wolnej przestrzeni.

Czy potrzebujesz aż tylu garnków i patelni?
To problem wielu z nas. Kolekcja garnków, garnuszków, rondelków... Zbieramy je z upodobaniem i większości... nie używamy. Tymczasem w zupełności wystarczy jeden duży garnek, dwa średnie, dwa mniejsze i dwie patelnie. Mało? Nawet szefowie kuchni nie używają niczego więcej. Wszystkie niepotrzebne naczynia schowaj więc głęboko albo komuś podaruj.

Dobra atmosfera w lodówce
W roli pogromcy niechcianych lodówkowych zapachów świetnie sprawdza się...kawa. Wysyp kilka ziarenek na mały talerzyk i wymieniaj co dwa tygodnie. Przykre wonie świetnie absorbują też proszek do pieczenia, przekrojona cytryna, a także jabłko. Od czasu do czasu ścianki i półki umyj roztworem łyżeczki sody oczyszczonej w 300 ml ciepłej wody. To działa!

Kosz na śmieci wolny od bakterii
Drobnoustroje uwielbiają wiaderka z odpadkami. Nie dasz im szans, jeśli kosz będziesz opróżniać codziennie, nie czekając, aż się zapełni. Masz kłopot ze zsuwającymi się workami, mocuj je, przypinając do metalowego kosza magnesami, a do plastikowego spinaczami do bielizny. Będą zawsze na swoim miejscu.

Blat to nie składzik
Zdarza ci się gotowanie zaczynać od… walki o miejsce? Blat możesz raz na zawsze odgruzować! Butelki z octem, oliwą, toster i urządzenia, których nie używasz codziennie, schowaj do szafek. Do szuflady włóż też noże (stojaki nie są już modne).

Czyszczenie zlewu, okapu i piekarnika
Jeśli masz w kuchni sprzęty ze stali szlachetnej – zlew, kuchenkę albo lodówkę typu inox, twoim sprzymierzeńcem może okazać się zwykła wazelina! Na bawełnianą szmatkę nanieś odrobinę i wypoleruj, a stalowe elementy odzyskają połysk. Co więcej, brud nie będzie do nich przywierał. Bardziej oporne zabrudzenia łatwo wyczyścisz folią aluminiową zwiniętą w kulkę. Sprzątając kuchnię, najwięcej kłopotu mamy zazwyczaj z kleistym osadem na wentylatorze pod okapem. I na to jest sposób: łatwo usuniesz go pędzlem maczanym w benzynie lakowej lub innym rozpuszczalniku. Czyszczone miejsca wystarczy potem przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń.