Metoda na stres 54321 o co chodzi?

Stres i niepokój to objawy już cywilizacyjne. Towarzyszą nam codziennie, w pracy, po pracy. Coraz trudniej przychodzi całkowity relaks, nie jesteśmy w stanie się wyciszyć. 

Psychologowie odkryli jednak, że istnieją metody (i nie jest to joga ani SPA w tym przypadku), aby wyciszyć się i dać ujście stresom kiedy tylko i gdziekolwiek mamy na to ochotę. Trik nazywa się 5-4-3-2-1 i pozwala „odzyskać kontrolę nad swoim umysłem kiedy zbliża się największy stres”. I wbrew pozorom nie polega on tylko na liczeniu do pięciu. 

Metoda na stres 54321 pomaga nam w osiągnięciu spokoju, bazując na pięciu zmysłach - wzroku, dźwięku, dotyku, zapachu i smaku. 

Na czym polega trik 54321? 

Pierwszym krokiem w momencie, w którym dopada nas silny stres, jest rozejrzenie się wokół siebie i zidentyfikowanie pięciu przedmiotów, które są w zasięgu wzroku. Następnie rozpoznanie czterech rzeczy, które możesz w danym momencie i miejscu usłyszeć, trzech, które jesteście w stanie poczuć (to może być stopa w bucie lub pierścionek na palcu), potem dwóch rzeczy, które wyczuwacie zmysłem węchu. 

Ostatni krok w tym ćwiczeniu na zwalczenie stresu to smak. Jedna rzecz, której możecie posmakować (tak naprawdę cokolwiek co zadziała na język). 

Wszystkie pięć kroków trzeba wykonać dość szybko, ich efektywność zależy właśnie od szybkości skojarzeń. 

„Skupienie naszej uwagi na pięciu zmysłach zatrzymuje czas, a liczenie przedmiotów pomaga wyciszyć myśli, które kłębią wokół stresujących tematów.”, mówi psycholog kliniczny Ellen Hendriksen. 

W zasadzie chodzi po prostu o spokojne odwrócenie uwagi od uczucia niepokoju. Metoda 54321 pomaga też osobom z depresją, zaburzaniami związanymi z różnymi uzależnieniami, obniża ciśnienie krwi i uwalnia nasz stres. Zachęcamy Was do przetestowania 54321, my już to zrobiłyśmy i musimy przyznać, że zadziałało.