Co to są tranzyty planet?

Tranzyty planet, które przejawiają się w horoskopie urodzeniowym, wskazują na pewne zwrotne punkty w życiu człowieka. Do sytuacji tej dochodzi wówczas, gdy dwie planety spotykają się w tym samym punkcie na niebie, ale należą do innego czasu. Pewna planeta przechodzi tu i teraz przez punkt innej. Ta, która się nie porusza, pozostaje w pozycji urodzeniowej, czyli stałej. To, w jaki sposób wędrówka ta wpłynie na losy człowieka, zależy przede wszystkim od tego, z jakimi planetami mamy do czynienia. Każda z nich ma swój własny specyficzny charakter oraz determinuje inne aspekty życia. 

To, jak potoczy się przejście, czyli wspomniany tranzyt, za każdym razem wywoła inną reakcję. Zmiany, jakie napotkasz na swojej drodze, mogą dotyczyć: 

 • rozwinięcia talentów i chwytania okazji 
 • okresu stagnacji i zwątpienia 
 • kryzysów w związku 
 • odbudowy relacji międzyludzkich 
 • strat finansowych 
 • wzmożonej motywacji 
 • wielkich emocjonalnych uniesień i ekscytacji 

Zobacz również: 

Tranzyty planet w horoskopie urodzeniowym 

Aby zrozumieć, jak przebiegają tranzyty, ważne jest poznanie prostej klasyfikacji planet. Jej znajomość pomoże określić kierunek interpretacji tego, co dane wędrówki mogą oznaczać i jakie będą ich konsekwencje w życiu człowieka. 

Planety można sklasyfikować w następujący sposób: 

 • planety pokoleniowe (wolne) – Uran, Neptun i Pluton
 • planety społeczne (pośrednie) – Jowisz i Saturn
 • planety osobiste (szybkie) – Słońce Merkury, Mars i Wenus 

Dwie pierwsze grupy, czyli planety pokoleniowe oraz społeczne, działają o wiele wolniej. Tranzyty tych planet potrafią trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Dlatego są one przydatne do określania pewnych tendencji, długofalowych zmian, które nigdy nie dzieją się z dnia na dzień. Z kolei planety osobiste są o wiele bardziej dynamiczne. Tutaj wędrówka trwa znacznie szybciej. Tranzyt tych ciał niebieskich trwa kilka dni i wyznacza mniejsze i nagłe wydarzenia, które rozgrywają się w ludzkim życiu. Nie wszystkie one mają znaczący wpływ na twój los.  

Zobacz także:

Podczas analizowania tranzytów planet niezwykle ważne jest również to, aby uwzględnić tzw. czas przejścia. Planeta, która wędruje, jest osadzona w aktualnym czasie. Oznacza to, że działa "teraz". A kiedy przechodzi nad punktem innej planety, mija ją w jej momencie urodzeniowym, czyli pozycji stałej, jaką ta planeta obrała w w momencie narodzin. 

Z tego względu planety dzielą się na: 

 • będące w ruchu i w czasie "bieżącym". Poruszają się z różnymi prędkościami i to one są odpowiedzialne za wprowadzenie życiowych zmian
 • stałe, czyli mają jedną pozycję określoną przez horoskop urodzeniowy. Planety te "stoją" w miejscu, które obrały w momencie twojego przyjścia na świat. Są pewnego rodzaju śladem bądź utrwaleniem faktu, że planeta znajdowała się w tym konkretnym miejscu, w chwili twoich narodzin. 

Tranzyt planet następuje więc w momencie, gdy jedna z nich przechodzi przez punkt w kosmogramie, w którym znajduje się druga (stała) planeta. Wspólnie tworzą one pewien aspekt. Tranzyty bywają zwiastunem nieoczekiwanych wypadków życiowych – mogą one tworzyć zarówno dobre, jak i złe wydarzenia. Wszystkie one są pewną lekcją do przepracowania, zaś w ostatecznym rozrachunku wpływają na rozwój duchowy i poddane refleksji – mogą wyjść na dobre.

Zobacz także: 

Tranzyty planet - co oznaczają? 

Analiza tranzytu planet, którą może wykonać profesjonalny astrolog, jest w pewnym stopniu zaglądaniem w przyszłość i wskazaniem okresu, kiedy w życiu nastąpi przełom. Tranzyt planet sprawia, że zarówno planeta urodzeniowa, jak i planeta, która aktualnie przemieszcza się na niebie, oddziałuje na twoje życie. Ich energie łączą się i prowadzą do nagłych zmian. Jak wyglądają te życiowe transformacje, w głównej mierze zależy od tego, jaki jest charakter aktywowanych planet. 

Oto, jakie odczucia mogą wywołać tranzyty poszczególnych planet: 

 • Uran – impulsywność, pobudzenie, niepokorność 
 • Neptun – nostalgia, tęsknota
 • Pluton – niepewność, przygnębienie
 • Jowisz – optymizm, śmiałość 
 • Saturn – smutek, strach, niepewność 
 • Słońce – pewność siebie, aktywizm 
 • Merkury – swoboda, otwartość 
 • Mars – rozkojarzenie, frustracja 
 • Wenus – zakochanie, dobroć, zaufanie 

Tranzyty planet przez domy 

W horoskopie tranzyty planet to nie tylko ich wędrówka po pozycjach planet urodzeniowych. Przejścia dotyczą także domów astrologicznych. Jest ich dwanaście, a każdy z nich określa inną sferę życia. Podczas gdy dom I nawiązuje do twojej tożsamości i własnego "ja", dom II jest symbolem dóbr materialnych i odpowiedzialny jest za poczucie bezpieczeństwa. Z kolei dom III określa talenty, a dom IV jest silnie związany z ogniskiem domowym. Za radość i satysfakcję z życia odpowiada dom V, a za pracę i karierę zawodową dom VI. Astrologiczny dom VII nawiązuje do partnerstwa i przyjaźni – dotyczy wszystkiego, co wiąże się z relacjami. Głębokie przełomy i odrodzenia duchowe to domena domu VIII. A za rozwój i edukację odpowiada kolejny dom IX. Dążenie do zyskania rozgłosu i wysokie ambicje określa dom X. Za marzenia, inspirację oraz twórcze działanie odpowiada dom XI. A ostatni już dom XII odzwierciedla karmę i wyznacza życiowe powołanie

Sprawdź także: 

Tranzyty planet, czyli ich wędrówka po mapie horoskopu urodzeniowego, to wskazówka dotycząca tego, na jaką dziedzinę życia warto aktualnie zwrócić swoją uwagę. Kiedy widzisz, że Wenus zbliża się do przejścia przez kosmogram i tranzytuje w astrologicznych domach, warto przygotować się na to, że coś wydarzy się w relacji z bliską ci osobą. Kiedy będzie to miało miejsce w domu IV może dotyczyć twojego partnera. Z kolei tranzyt Jowisza i przejście przez dom astrologiczny o numerze V może być zwiastunem miłej niespodzianki. Energia, która wówczas kumuluje się w twoim horoskopie, napełnia optymizmem i nadzieją. Z kolei tranzyt Marsa w domu VI może zwiastować nadejście trudnego momentu zawodowego.