Trądzik u dorosłych – jak wpływa na nasze zachowanie w pracy?

Trądzik przeżywany w wieku dorosłym jest źródłem nieustannego stresu. Podcina skrzydła nie tylko w życiu prywatnym, ale przede wszystkim w pracy. Krótko mówiąc – utrudnia awans. Wypryski sprawiają, że denerwujemy się nawet podczas zwykłej rozmowy z szefem czy klientem. Jedyne co chodzi nam po głowie to niedoskonałości. Tym gorzej jeśli nasi koledzy nie mają tego problemu. Czujemy wtedy, że coś jest z nami nie tak i wszyscy to widzą. Rezultat? Nasza pewność siebie spada. Ważniejsze od umiejętności i wiedzy stają się wstyd i lęk przed oceną.

Terapeuci przyznają, że wielu pacjentów boi się nawet pójść na rozmowę kwalifikacyjną, bo z góry zakłada, że ich wygląd zaważy o decyzji pracodawcy. Od kilku lat wiemy też, że trądzik u dorosłych ma bezpośredni związek z depresją. W 2018 roku w czasopiśmie naukowym "British Journal of Dermatology" opublikowano wyniki badań, według których w przypadku osób walczących z trądzikiem ryzyko zachorowania na tę chorobę jest o 63 proc. wyższe niż u pozostałych.

Trądzik u dorosłych – ile z nas go ma?

My, kobiety, z reguły bardziej przejmujemy się naszą wagą, fryzurą i skórą. Czujemy, że wygląd ma wpływ na to, jak jesteśmy traktowane. Niezależnie od tego jaka jest prawda – jesteśmy bardziej skłonne uwierzyć, że nasza atrakcyjność w pewnym stopniu determinuje pozycję w pracy. Jakby tego było mało to głównie nas dotyka problem trądziku u dorosłych.

Niestety w ostatnich latach dermatolodzy obserwują wręcz mini epidemię tej choroby. Według badań z ubiegłego roku na całym świecie od 12 do 22 proc. kobiet w wieku od 26 do 44 lat doświadcza trądziku. W przypadku mężczyzn ta liczba wynosi zaledwie 3 proc. Te statystyki są jeszcze wyższe dla 20-latek. W 2012 roku Amerykańska Akademia Dermatologii ujawniła, że trądzik u dorosłych dotyka ponad 50 proc. kobiet w wieku od 20 do 29 lat. Oznacza to, że nawet jeśli w firmie wszyscy wydają się mieć ładniejszą skórę od ciebie, tak naprawdę z podobnymi problemami może mierzyć się blisko ⅕ twoich rówieśniczek w mieście.

Zobacz też: Darsonval – prądy Darsonvala leczą trądzik i tłustą skórę. Jakie efekty daje ten zabieg?

Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Olbrzymim wyzwaniem w leczeniu trądziku u dorosłych jest brak satysfakcjonującej wiedzy na temat jego przyczyn. Najczęściej wymienia się kombinację trzech czynników: diety, stresu i zaburzeń hormonalnych. Chodzi więc o szybkie tempo życia, niezdrowe i wysoko przetworzone jedzenie oraz predyspozycje genetyczne. Pierwsze dwa źródła sprawiają, że trądzik u dorosłych należy zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.

Leczenie trądziku dorosłych powinno obejmować nie tylko pielęgnację czy leki, ale zmianę stylu życia i myślenia. Wiele kobiet może przyznać, że wypryski nakręcają spiralę stresu, co wręcz uniemożliwia skuteczne leczenie. Megan McIntyre, 36-letnia amerykańska redaktorka urodowa, tak opisuje swoje przeżycia:

Nienawidzę pokazywać swojej twarzy na zdjęciach. Zauważyłam, że nie jestem przez to tak rozpoznawalna jak moi koledzy. Czy to prawda, czy nie, wmówiłam sobie, że nie jestem zapraszana na kluczowe spotkania i wydarzenia, ponieważ nie jestem dobrą reprezentantką moich publikacji – [moi przełożeni] nie chcą, aby ludzie kojarzyli mnie i moją okropną skórę z daną marką. To sprawiło, że straciłam wiele okazji na posunięcie do przodu mojej kariery.

Jako redaktorki urodowe potwierdzamy, że problem trądziku dorosłych nie jest nam obcy. Same się z nim zmagamy, dlatego metody walki z tą chorobą, które znajdziecie w naszych artykułach – naprawdę sprawdziłyśmy na własnej skórze. Oto kilka najważniejszych zasad, o których powinnaś wiedzieć, jeśli ciągle masz wypryski:

Jeśli twoim problemem są głębokie blizny po trądziku, koniecznie przeczytaj wpis: Laserowe usuwanie blizn – jak działa ten zabieg?