Trądzik skóry głowy: skąd się biorą wypryski we włosach?

Trądzik „we włosach” powstaje tak samo jak ten na twarzy, dekolcie, czy plecach - skóra głowy również jest wyposażona w gruczoły łojowe. Wypryski na skalpie najczęściej są wynikiem zalegania zanieczyszczeń w ujściach gruczołów łojowych, czasem przyczyną bolesnych krostek może być również zapalenie mieszków włosowych. Wypryski, spowodowane zanieczyszczeniem skóry głowy powstają na skutek nadprodukcji sebum, lub zbyt rzadkim myciem włosów. Mieszanina łoju, martwego naskórka i resztek kosmetyków do stylizacji włosów, to gotowa recepta na pryszcze! Oczywiście, nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe może mieć też przyczynę w niektórych chorobach, zaburzeniach hormonalnych, a także nieprawidłowej diecie. 

Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy?

Aby pozbyć się wyprysków skóry głowy, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się kwestiom higienicznym, a także używanym na co dzień produktom do stylizacji włosów. Może się okazać, że powinniśmy zwiększyć częstotliwość mycia włosów, szczególnie w okresie, kiedy często nosimy czapki i przegrzewamy skórę głowy w ciepłych pomieszczeniach. Aby dodatkowo nie wysuszać i nie podrażniać skalpu, warto zaopatrzyć się w delikatnie oczyszczający szampon, który jednocześnie tonizuje skórę głowy, przywracając jej naturalne pH:

Kolejnym przydatnym produktem jest peeling do skóry głowy. Wykonywany raz w tygodniu dokładnie usunie martwy naskórek i nadbudowane warstwy kosmetyków, nie tylko tych do stylizacji, ale też odżywek, czy masek. Peeling dodatkowo pobudzi krążenie w skórze głowy, dzięki czemu będzie lepiej odżywiona, co z kolei pozytywnie wpłynie na wygląd włosów:

Pojedyncze krostki we włosach możemy również potraktować preparatami przeznaczonymi do walki z trądzikiem na twarzy. Wyjątek stanowią produkty, które zawierają nadtlenek benzoilu, który może... rozjaśnić kosmyki. Dobrze sprawdzą się gęste, zastygające kosmetyki, które mają działanie antybakteryjne i wysuszające. Jest to pomocne w przypadku ropnych wyprysków, jednak może mieć zły wpływ na ogólną kondycję skóry (jej przesuszenie nigdy nie wyjdzie nam na dobre) dlatego należy stosować je tylko punktowo:

Warto przyjrzeć się również grzebieniom, szczotkom i akcesoriom do włosów. Być może są zbyt rzadko myte i dezynfekowane, co może skutkować regularnym przenoszeniem brudu i bakterii na skórę głowy.

 

 

Zobacz także: