Trądzik to, wbrew pozorom, problem nie tylko dojrzewających intensywnie nastolatków. Zazwyczaj wiele zależy od stężenia męskich hormonów płciowych, które rośnie w drugiej fazie cyklu, tuż przed miesiączką.  Zmiany skórne mogą się też nasilić po odstawieniu tabletek lub zwyczajnie po stosowaniu źle dobranej antykoncepcji. Poza tym wiosna sprzyja wypryskom i zmianom skórnym, w związku ze zmianą temperatur i zwiększeniu wydzielania sebum przez skórę. 

Mamy dla Was kilka podstawowych zasad, których naprawdę warto przestrzegać, jeśli chcecie raz na zawsze pozbyć się trądziku.

NIE ZAPOMINAJ O DEMAKIJAŻU

Demakijaż to absolutna podstawa w pielęgnacji każdej skóry, w tym także, a może nawet szczególnie, tej dotkniętej trądzikiem.  Prawidłowy demakijaż skóry (najlepiej wykonywać go od razu po powrocie do domu) powinien przede wszystkim polegać na delikatnym oczyszczeniu  i mocnym nawilżeniu naskórka. Należy raz na zawsze wyłączyć ze swojego demakijażowego rytuału kosmetyki zawierająca agresywne detergenty, a zastąpić je produktami o naturalnych formułach, zawierającymi np. kojące skórę olejki lub bazujące na micelarnej formule, np. Avene Cleanance Woda micelarna do demakijażu cery tłustej i z niedoskonałościami. Dodatkowo możesz myć skórę używając delikatnej szczoteczki do oczyszczania cery. Po każdym użyciu dbaj o jej higienę – umyj w ciepłej wodzie z mydłem i odwieś do wysuszenia.

 

NIE ZANIEDBUJ OCZYSZCZANIA

Delikatnie oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka jest podstawą pielęgnacji cery trądzikowej, która najczęściej jest także tłusta. Regularne stosowanie mało inwazyjnych kosmetyków złuszczających (raczej peelingów enzymatycznych niż ziarnistych) będzie skutecznie przeciwdziałać zatykaniu się gruczołów łojowych i powstawaniu nieestetycznych zaskórników. Stosowanie preparatów regulujących rogowacenie pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji – wyrówna jej koloryt, zlikwiduje zaskórniki będące punktem wyjścia do powstawania zmian zapalnych oraz zredukuje ewentualne przebarwienia potrądzikowe.

NIE PRZESUSZAJ SKÓRY

Zobacz także:

„Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji skóry trądzikowej jest stosowanie preparatów intensywnie wysuszających i silnie odtłuszczającym skórę. Powoduje to uruchomienie  błędnego koła – skóra dostaje sygnał, że gruczoły łojowe produkują zbyt małą ilość sebum. Efekt? Zabezpieczają więc one tym samym skórę przed nadmiernym odtłuszczeniem, wysuszeniem i produkują go jeszcze więcej” – mówi Magdalena Krawczyk z Medicover. Prawidłowa pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem powinna opierać się zatem na intensywnie nawilżających preparatach dedykowanych skórze problematycznej, które uregulują przetłuszczanie się skóry, np. Barwa Siarkowa Nawilżający krem siarkowy o przedłużonym działaniu.

 

NIE PRZESADZAJ Z MAKIJAŻEM

Cera problematyczna nie przepada za ciężkim makijażem. Codzienne nakładanie na nią kilku warstw różnych kosmetyków kolorowych może skończyć się zapchaniem porów skóry i nasileniem zmian trądzikowych.  Najlepszym sprzymierzeńcem w przypadku posiadania cery z niedoskonałościami jest wybieranie kosmetyków mineralnych, których naturalne formuły i lekkie konsystencje nie tylko nie zaszkodzą skórze, a jeszcze mogą skutecznie wspomóc jej leczenie. Zapewniają również najbardziej naturalny efekt, co w przypadku skóry pokrytej widocznymi niedoskonałościami jest niezwykle istotne. Do zakrycia zmian trądzikowych z pewnością nada się dobrze dobrany korektor na żółtej bazie.

TEST REDAKCYJNY - MASECZKA I BAZA ORIGINS

IDEALNE CIAŁO NA WIOSNĘ 2016