Rakotwórcze związki w kosmetykach do makijażu

Naukowcy z w Environmental Health Insights przeanalizowali próbki 21 produktów kosmetycznych zawierających w składzie talk, w tym cienie do powiek, puder do twarzy i ciała oraz zestawy do makijażu dla dzieci. Okazało się, że 3 z 21 próbek: dwie palety cieni do powiek i zabawkowy zestaw do makijażu, zawierały azbest. Chociaż wielkość próby była stosunkowo niewielka, wyniki są zgodne z innymi badaniami dotyczącymi kosmetyków przeprowadzonymi przez Agencję ds. Żywności i Leków.

Zobacz też: W tych kosmetykach do makijażu dla dzieci wykryto azbest

Przepisy nie wymagają od firm przeprowadzania testów na obecność azbestu, ani etykietowania produktów z ostrzeżeniem, dlatego ze względów bezpieczeństwa, eksperci radzą unikać produktów na bazie talku. Powszechne kosmetyki, szczególnie w postaci proszku, mogą zawierać niebezpieczne poziomy azbestu, który posądza się o wpływ na rozwój raka, choroby płuc i wiele innych problemów zdrowotnych.

Jak wspomnieliśmy, jeden z testowanych kosmetyków do makijażu, który zawierał azbest, był dedykowany dzieciom. Zdaniem ekspertów to szczególnie niebezpieczne, ponieważ płuca i inne narządy dziecka wciąż się rozwijają.

Azbest w kosmetykach niebezpieczny dla zdrowia

Zgodnie z danymi Centers for Disease Control and Prevention, organizacji, która przeprowadziła szeroko zakrojone badania, azbest może mieć bezpośredni związek z tzw. bliznowaceniem płuc i zgrubieniem tkanki płucnej, co może powodować trudności w oddychaniu i upośledzenie funkcji płuc.

Minerał ten według wielu badań ma również wpływ na rozwój raka płuc oraz rzadkiego rodzaju nowotworu zwanego międzybłoniakiem, który może wpływać na płuca, serce i inne narządy.

- Istnieje wiele udokumentowanych dowodów na to, że przypadki tych chorób są bezpośrednio związane ze stosowaniem skażonych kosmetyków - twierdzi dr Ron Gordon, patolog naukowy ze szpitala Mount Sinai, który opublikował badania dotyczące zagrożeń zdrowotnych związanych z produktami zawierającymi azbest.

- Nie mówię, że każdy zachoruje na raka, nie twierdzę, że kosmetyki są przyczyną każdego guza, ale myślę, że to jest jedna z głównych przyczyn - dodaje dr Ron Gordon.

Zobacz też: Eko pielęgnacja - tych certyfikatów szukaj na opakowaniach

Rakotwórcze kosmetyki? Uważaj na te w proszku

Problem kosmetyków zawierających substancje zagrażające ludzkiemu zdrowiu to wciąż globalny i trudny do rozwiązania problem. Jednak grupy takie jak Environmental Working Group forsują lepszy system kontroli, aby zapobiec przedostawaniu się produktów z domieszką azbestu do sprzedaży. Eksperci ds. zdrowia publicznego i rzecznicy konsumentów naciskają na bardziej rygorystyczne przepisy, które obejmowałyby jednolite wymogi dotyczące badań i bardziej przejrzyste oznakowanie.

Do tego czasu badacze zalecają unikanie kosmetyków na bazie talku lub używanie kosmetyków, których produkcja jest przejrzysta, rygorystyczna i dobrze udokumentowana.

Zobacz też: Jak kobiety z różnych stron świata pielęgnują skórę?