Tokofobia: co to jest?

Tokofobia - to całkiem nowe zjawisko, które określa paniczny strach przed ciążą i porodem. Nazwa pochodzi z języka greckiego: toko - poród, fobia - strach, lęk, inaczej zwana parturifobią. Ten stan lękowy dopiero w 2000 roku otrzymał oficjalną nazwę.

Tokofobia zaliczana jest do zaburzeń lękowych, które występują u kobiet, zarówno w wieku nastoletnim, jak również u dojrzałych. Kiedy ten stan dotyczy młodych kobiet, które jeszcze nie były w ciąży mówi się o tokofobii pierwotnej. Strach przed niechcianą ciążą u niektórych nastolatek jest tak silny, że młode dziewczyny stosują kilka różnych metod antykoncepcyjnych równocześnie.

Wiele kobiet bojąc się porodu podświadomie odsuwa decyzję o macierzyństwie lub decyduje się na cesarskie cięcie. Jak pokazują badania brytyjskich naukowców co szósta kobieta doświadcza silnego strachu przed ciążą i porodem.

Tokofobia: kogo dotyka?

Oprócz opisywanej wyżej tokofobii pierwotnej, istnieje również tokofobia wtórna. Występuje ona wtedy gdy kobieta ma bardzo złe doświadczenia po pierwszym porodzie i czuje wręcz patologiczny strach przed kolejnym. Zespół ten może również wystąpić po poronieniu, terminacji ciąży lub narodzinach martwego dziecka.

Jak pokazują niektóre badania, silne obawy dotyczące narodzin mogą być też objawem depresji okołoporodowej.

Często kobiety doświadczają tokofobii, kiedy niespodziewanie zachodzą w ciążę i nagle muszą zmierzyć się z rolą życia - bycia mamą. Inną przyczyną jest trudna sytuacja materialna przyszłej mamy.

Tokofobia: jak rozpoznać?

W związku z tym, że tokofobia jest stosunkowo nowym schorzeniem, to rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych. Wielu lekarzy bagatelizuje lęki swoich pacjentek, które martwią się o przebieg ciąży, zdrowie dziecka i boją się komplikacji związanych z porodem. Kobiety w takich sytuacjach zazwyczaj słyszą: to normalne obawy, hormony ci szaleją, na pewno wszystko się ułoży. To powoduje, że kobiety same pozostają ze swoimi lękami i nie otrzymują pomocy od najbliższych. Objawami, które mogą nas zaniepokoić są:

  • napady paniki
  • niepokój i rozdrażnienie
  • paniczny lęk przed porodem i komplikacjami
  • nocne koszmary
  • dolegliwości takie jak: ból głowy, duszności, ból brzucha, kołatanie serca

Kobiety cierpiące na tokofobię nalegają na cesarskie cięcie, chociaż nie ma do tego powodów medycznych. Po prostu strach przed porodem jest tak silny, że nie dopuszczają do tego myśli.