Jak dbać o narządy płciowe noworodka dziewczynki?

Budowa anatomiczna intymnych części ciała dziewczynki sprawia, że nie łatwo utrzymać higienę. Ujścia: cewki moczowej, pochwy i odbytu są położone blisko siebie, a to sprzyja powstawaniu zakażeń układu moczowego. Dlatego trzeba dbać o małą damę.

Najważniejsze jest staranne oczyszczanie pupy po zrobieniu kupki. W stolcu znajdują się liczne bakterie. Jeśli przedostaną się one do cewki moczowej, mogą wywołać infekcję. By temu zapobiec, pupę należy wycierać od przodu, ku tyłowi. Najlepiej za każdym razem używać osobnych chusteczek lub kawałeczków papieru toaletowego.


Kierunek z przodu do tyłu obowiązuje także przy myciu. Jak najwcześniej warto przyzwyczaić małą kobietę do podmywania się. Do mycia najlepiej używać delikatnych mydełek o lekko kwaśnym odczynie pH (5, 2- 5, 7), bo utrzymują naturalny odczyn pH pochwy chroniący przed inwazją zarazków.


Myjąc dziewczynkę, nie należy zapominać o oczyszczaniu przestrzeni między wargami sromowymi większymi i mniejszymi. Zgromadzone tam resztki kremów oczyszczą jednorazowe waciki kosmetyczne zanurzone w przegotowanej wodzie.


Okolica pochwy i cewki moczowej nie znosi pudru, który wilgotnieje w takich miejscach, zlepia się w grudki i może wywołać swędzące podrażnienie. Zasypki pudrowe dla niemowląt nie nadają się dla dziewczynek!

Jak dbać o narządy płciowe noworodka chłopca?

Dbanie o czystość tej okolicy jest niezbędne u każdego chłopca. U większości w okresie niemowlęcym napletek jest dość wąski i przyklejony do powierzchni żołędzi, nie da się więc oczyścić tej przestrzeni. W miarę upływu czasu napletek staje się luźniejszy.

Zwykle pod koniec pierwszego roku życia już można spróbować niezwykle delikatnie, odrobinę zsunąć napletek. Trzeba to robić czystymi rękoma, najlepiej podczas kąpieli.Gdy maluch broni się, lepiej nie robić tego na siłę. Bardzo łatwo uszkodzić skórę napletka, a wtedy mogą w tym miejscu powstać twarde blizny utrudniające jego zsuwanie.
Przedszkolaki podczas codziennej toalety powinny zsuwać napletek do dołu i dokładnie myć żołądź. W ten sposób oczyszczą delikatną okolicę z resztek moczu, które obfitują w szkodliwe zarazki.


Należy także dbać o pupę małego mężczyzny. Dokładnie ją oczyszczać, a po umyciu pośladków nawilżać kremem. Kremem można smarować także fałdki pachwin i mosznę. W przypadku pielęgnacji intymnej u chłopców doskonale sprawdzają się zasypki pudrowe.

Ważne dla noworodka dziewczynki i chłopca

Nie ma co opowiadać o wyższości pieluch tetrowych nad pampersami lub odwrotnie. Oba rodzaje są dobre. Ważne jest, aby "opakowanie niemowlęcej pupy" często zmieniać - jak najszybciej po zabrudzeniu (minimum 5 razy dziennie). Krocze, pośladki i wszystkie fałdki trzeba umyć starannie wodą z mydłem lub dokładnie powycierać wilgotnymi chusteczkami.

Jakie dolegliwości wymagają wizyty w poradni ginekologicznej dla dzieci:

  • sklejenie się warg sromowych
  • upławy, świąd i ból sromu
  • krwawienie z pochwy przed 10. rokiem życia
     

Autor: Grażyna Karaś, pediatra