Jak dbać o skórę zimą?

Gdy temperatura spada poniżej zera, skóra nie ma lekko. Mroźna pogoda i zimny wiatr to dla niej ekstremalne warunki. Najgorszym wrogiem gładkiej cery jest jednak wszechobecna klimatyzacja, która dramatycznie ją wysusza i powoduje dobrze nam znane, nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Stąd już tylko krok do podrażnień i popękanej skóry. Dlaczego tak się dzieje? Niskie temperatury, mróz i wiatr, a także ogrzewanie (a więc suche, bardzo ciepłe powietrze) uszkadzają warstwę hydrolipidową skóry, która jest naturalną barierą ochronną. Osłabiona staje się bardziej podatna na podrażnienia i mikrourazy, ale również mniej skutecznie zatrzymuje wodę w skórze, co prowadzi do przesuszenia. 

To jednak nie koniec zimowych problemów skóry.

Swoje trzy grosze dokłada też smog, który w okresie grzewczym jest prawdziwą zmorą miast - zarówno tych większych, jak i mniejszych. Smog zawiera w sobie metale ciężkie, utleniacze oraz zanieczyszczenia, które - podobnie jak mróz i ogrzewanie - niszczą naturalną, lipidową barierę, torując sobie drogę do jej wnętrza. W efekcie cera staje się szara i matowa, pojawia się problem zatkanych porów, a długotrwałe narażenie skóry na takie działanie, może skutkować poważniejszymi problemami dermatologicznymi (na przykład alergiami). 

Jak pomóc skórze przetrwać zimę?

Jeśli zauważyłaś, że Twoja skóra jest bardziej wysuszona niż zwykle, a podrażnienia pojawiają się częściej i są trudniejsze do wyleczenia - pora zadbać o odpowiednią ochronę. Najważniejszy cel to odbudowanie i wzmocnienie powłoki hydrolipidowej skóry. Wybierając kosmetyki na zimę, warto stawiać więc na preparaty bogate w lipidy - podstawowy budulec tej warstwy ochronnej. Idealny krem na zimę powinien przede wszystkim odżywiać i nawilżać skórę, więc zwróć uwagę, czy w składzie są substancje nawilżające (np. gliceryna, kwas hialuronowy). Pomocne będą też składniki kojące i łagodzące podrażnienia (np. aloes, CICA). Zimą bardzo ważna jest też pielęgnacja ust. Oprócz balsamów ochronnych, warto regularnie złuszczać spierzchnięty naskórek. 

Co pomoże skórze przetrwać zimę? Oto 10 najlepszych kosmetyków na mrozy!