Jak powstają zaskórniki?

Jak wygląda zaskórnik z pewnością wie każda z nas, ale jak powstaje? Zaskórniki, to wypryski spowodowane przez zatkane ujścia mieszka włosowego nadmiarem sebum i martwego naskórka. Zaskórniki dzielą się na otwarte (tzw. wągry) i zamknięte. Wągry zawdzięczają swoją ciemną barwę utlenianiu się przy powierzchni naskórka. Zaskórniki zamknięte, najczęściej mają wygląd białych grudek. Pozostawione same sobie zaskórniki mogą przekształcić się w ropne wykwity, dzieje się tak na skutek nadkażenia bakteriami. Na szczęście jest sposób na zminimalizowanie tego problemu i tym razem nie mamy na myśli drogich zabiegów!

Peeling na zaskórniki domowej roboty: krok po kroku

Trzy słowa: soda, cytryna, płatki owsiane. No dobra, to cztery, ale zapewniamy że działają lepiej niż niejeden produkt z obszernym INCI na odwrocie opakowania. Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy i wykonania tzw. "parówki", aby otworzyć zmiękczyć naskórek i rozszerzyć pory. Jeśli nie masz specjalnego urządzenia do tego zabiegu, wystarczy, że nachylisz twarz nad miską z parującą wodą (zabezpiecz ucieczkę pary ręcznikiem) i poczekasz cierpliwie ok. 15 minut. Przyrządzenie peelingu jest dziecinnie proste: zmieszaj 2 łyżki płatków owsianych z łyżeczką sody oczyszczonej i łyżką soku z cytryny. Tak powstałą papkę nałóż na wilgotną skórę i masuj okrężnymi ruchami przez 2 minuty. Skup się na obszarach, na których najczęściej pojawiają się zaskórniki, czyli nos, broda, policzki. Soda oczyszczona wymiata zanieczyszczenia z porów, a płatki owsiane delikatnie, ale skutecznie złuszczą martwy naskórek. Sok z cytryny, bogaty w witaminę C, rozjaśni i odświeży skórę. Po wszystkim zmyj peeling letnią wodą, osusz skórę i użyj swojego ulubionego kremu, lub serum (po takim oczyszczaniu, skóra lepiej przyjmie składniki aktywne!).

Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników?

Powstawanie zaskórników wiąże się z wieloma czynnikami. Po pierwsze, nadprodukcja sebum, która ma miejsce w przypadku skór przetłuszczających się. W takim wypadku należy wyregulować pracę gruczołów łojowych, sprawdzając najpierw źródło problemu. Może być to związane np. z problemami hormonalnymi, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem. Bardzo ważne jest też dokładne oczyszczanie skóry, bo makijaż, brud i kurz nie dosyć, że sprzyjają zapychaniu się porów, to stanowią idealne środowisko dla bakterii, które powodują powstawanie infekcji skórnych. Pamiętaj również o regularnym złuszczaniu , np. kwasami AHA, które zapobiegnie gromadzeniu się martwych komórek naskórka.