Dwuetapowe oczyszczanie twarzy - czy to konieczne?

Dokładne oczyszczenie twarzy po całym dniu to absolutna podstawa pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy na co dzień nosisz mocny makijaż, czy raczej zostajesz przy delikatnym no-makeup makeup, powinnaś pomyśleć o dwuetapowym oczyszczaniu Pierwszym krokiem, jest pozbycie się kosmetyków kolorowych z powierzchni cery, a dopiero później właściwe oczyszczenie skóry. Czy wobec tego wystarczy dwa razy umyć buzię? Nie do końca, bo w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy chodzi o dokładne usunięcie produktów rozpuszczalnych w tłuszczach, oraz w wodzie - a do tego mogą być konieczne dwa kosmetyki. 

Etap I - demakijaż

Pierwszym krokiem w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy, jest zastosowanie produktu na bazie oleju, według zasady "podobne rozpuszcza się w podobnym". Tłuste podkłady, bronzery, cienie do powiek, ale też nagromadzone przez cały dzień sebum - jest "zmiatane" z powierzchni twarzy przez produkt olejkowy. W tym kroku, oczywiście zmywamy też makijaż oka - a obecność olejków pomoże usunąć nawet wodoodporny tusz. Produkt zmieszany z make-upem i innymi zanieczyszczeniami zmywamy ciepłą wodą, lub zmoczoną ściereczką - najlepiej muślinową, lub z mikrofibry.

Etap II - oczyszczanie skóry

Woda to za mało, aby usunąć tłusty produkt do demakijażu, dlatego w kolejnym etapie, wszystkie pozostałości zanieczyszczeń oraz tłustego kosmetyku usuwamy produktem na bazie wody, na przykład żelem, czy pianką oczyszczającą. Osobom, które chcą ograniczyć korzystanie z plastikowych opakowań polecamy mydło w kostce - ale takie, które zrobione zostało z myślą o delikatnej skórze twarzy - dlatego takie mydła nie zawierają substancji wysuszających i osłabiających barierę hydrolipidową. Może to być na przykład mydło z Aleppo, czy tzw. czarne mydło do oczyszczania twarzy.

Co jeśli nie noszę makijażu? 

Teoretycznie - mogłabyś pominąć krok pierwszy, ale zauważ, że sebum, które gromadzi się na twojej skórze w ciągu dnia to tłuszcz. Dodatkowo - ten tłuszcz jak magnes przyciąga do siebie zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego (a ostatnimi czasy jakość powietrza w Polsce uległa znacznemu pogorszeniu), kurz,a także bakterie, które przenosisz na twarz poprzez korzystanie ze smartfona. Jeśli nie chcesz oczyszczać twarzy na dwa etapy, pomyśl o produktach, które zawierają jednocześnie olejki jak i składniki rozpuszczające tłuszcz. 

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy a trądzik

Czy cera trądzikowa może być oczyszczana dwuetapowo? Obiekcje dotyczą pierwszego etapu oczyszczania, czyli użycia produktu na bazie oleju. Nie każdy olej jest jednak komedogenny (zapychający pory), a fakt, że jest zmywany ze skóry w kolejnym etapie nie powinien stanowić zagrożenia dla tłustej cery. Przeciwnie - produkty olejowe dobrze oczyszczą skórę z nadmiaru łoju. Jeśli jednak Twoja skóra nie polubiła się z tym sposobem - w pierwszym kroku oczyszczania dwuetapowego śmiało możesz zastosować płyn micelarny. Micele to małe cząsteczki substancji powierzchniowo czynnych, zorganizowane w kulistą formę, które dzięki swojej budowie są zdolne przyciągnąć zanieczyszczenia zarówno tłuszczowe jak i wodne. Płyn micelarny jest więc w stanie usunąć nawet ciężki makijaż - czasem czynność trzeba kilkukrotnie powtórzyć.