SKĄD SIĘ WZIĄŁ TŁUSTY CZWARTEK?

Tłusty Czwartekto zawsze ostatni czwartek w karnawale przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Prawdopodobnie jego geneza sięga aż starożytności kiedy to ucztowaniem świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Pierwsze pączki robione były z ciasta chlebowego, a nadziewane były słoniną. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa zaczęto hucznie obchodzić Tłusty Czwartek jako ostatnią możliwość dostatniego najedzenia się (przede wszystkim mięsem) przed czterdziestoma dniami postu w trakcie których należało żyć skromnie i zachowywać wstrzemięźliwość. W XVI wieku pojawiła się tradycja jedzenia pączków na słodko z ciasta drożdżowego. Do niektórych z nich wkładano orzechy lub migdały, pączek taki miał przynosić szczęście na cały rok osobie która go wylosowała.

KIEDY JEST TŁUSTY CZWARTEK W 2017 ROKU?

W tym roku 2017, obchodzimy Tłusty Czwartek 23 LUTEGO

PRZESĄDY NA TEMAT PĄCZKA

Przyjął się taki przesąd, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje pączka, nie będzie mu się wiodło przez najbliższy rok. Kiedyś nadziewano pączki orzechami włoskimi, jeśli ktoś natrafił na orzech podczas jedzenia był szczęściarzem i na pewno spotka go szczęście.

MODA NA PĄCZKI W 2017 - CZYLI TRENDY NA TŁUSTY CZWARTEK 2017

W tym sezonie oczywiście 2017, najmodniejsze są klasyczne, drożdżowe pączki z nadzieniem z konfitury lub marmolady, ale bardzo na czasie są również mini paczki z serka homogenizowanego, które można bardzo szybko przyrządzić, nawet jeśli jesteś bardzo zapracowana i nie masz czasu stać w kolejce w cukierni. Oprócz pączków ponadczasowe są faworki i chrusty, koniecznie posypane curem pudrem, albo oponki serowelub amerykańskie pączki z dziurką. Bardzo popularne są również pączki z gotowanych ziemniaków. Najlepsze przepisy na pączki i inne słodkie cuda znajdziecie poniżej.

PRZEPIS NA NAJLEPSZE PĄCZKI

FAWORKOWE RÓŻE AUTORSTWA EWY WACHOWICZ

FAWORKI I CHRUSTY NA SZYBKO

PĄCZKI Z KONFITURĄ

PĄCZKI W INNYCH KRAJACH EUROPY?

Nie wszędzie pączki wyglądają tak samo, wynika to oczywiście z tego jakich składników używamy do ciasta, jakiej mąki oraz w jaki sposób są smażone na tłuszczu. Niemieckie pączki smażymy tylko przez chwilę, dosłownie kilka sekund dzięki temu tłuszcz nie wsiąka do środka (znane jako Berliner Pfannkuchen). Na Węgrzech pączki nie mają nadzienia, podaje się je osobno (farsangi fánk). 

ILE KALORII MA TAK NAPRAWDĘ PĄCZEK?

Zastanawiacie się ile pączek ma kalorii. Wszystko zależy oczywiście od jego wielkości, jakości nadzienia oraz tego czy jest z lukrem, czekoladką itp.

Można jednak podać wartość przybliżoną:

  • 60 g pączka z konfiturą, to 244 kcal
  • 100 g to 406 kcal
  • Jeśli dodamy do tego lukier lub cukier puder, to trzeba liczyć się z tym że zjemy między 300-500 kcal

Ale czy warto je liczyć tego dnia?