Theresa May zajęła miejsce Camerona w dość kontrowersyjnej atmosferze zmian politycznych i społecznych na Wyspach. Jest liderką Partii Konserwatywnej i drugą kobietą, po Żelaznej Damie, która reprezentuje brytyjski Parlament.

KIM JEST NOWA TWARZ WIELKIEJ BRYTANII?

Urodziła się w październiku 1956 roku w Oxfordshire. Studia kończyła dokładnie tam, gdzie Thatcher, w prestiżowym Oxfordzie. Swojego męża Phillipa, Theresa May poznała na trzecim roku geografii. Z tej dziedziny zrobiła też dyplom.

Pierwszą pracę w rządzie rozpoczęła w 1997 roku, uzyskując swój pierwszy mandat parlamentarny. W dobie Brexitu, May nie przewiduje drugiego referendum, ale nalega, aby Wielka Brytania utrzymała status członka Unii Europejskiej oficjalnie przynajmniej do końca roku 2016, jest też za utrzymaniem wspólnego handlu i usług, ale za ograniczeniem imigracji zarobkowej.

Prywatnie Theresa May jest najstarszą premier przy Downing Street od czasów Jamesa Callaghana w 1976 i jedyną, prócz Teda Heatha, bezdzietną. Pani May uwielbia modę, co już dawno odkryła i do tej pory śledzi brytyjska prasa. Nie są to jednak broszki, lecz zamiłowanie do butów (ma ich pokaźną kolekcję, zwłaszcza czółenek na średnim obcasie tzw. kitten heel) i graficznych wzorów (doskonale radzi sobie z łączeniem tkanin i faktur).

Pani premier jest też ogromną fanką kulinariów. Przyznała, że w kolekcji ma ponad 100 książek kucharskich i dość często z nich korzysta. Wolny czas dzieli też na wycieczki piesze po górach i słuchaniu muzyki. Uwielbia Abbę, zwłaszcza przebój Dancing Queen oraz piosenki z musicalu Jersey Boys. Odpoczywa też przy Mozarcie i Elgarze.

W swojej polityce May popiera małżeństwa jednopłciowe i związki zawodowe, a w rządzie „przypomina spokojną i opanowaną panią dyrektor w klasie pełnej rozbrykanych chłopców”, jak pisze m.in. The Guardian.

To bez wątpienia ciekawa postać na politycznej scenie Wysp, a jej wybór jest kolejnym dowodem na to, że liberalne do tej pory społeczeństwo zwraca się ku bardziej konserwatywnych formach rządzenia. Theresa May właśnie kompletuje swój rząd.