Czy ten wynalazek zastąpi karmienie piersią?

Chociaż na rynku pojawiają się coraz to nowe gadżety - najczęściej smoczki, przypominające kształtem pierś mamy, to w praktyce nic nie jest w stanie tego zastąpić. Naukowcy z uporem maniaka pracują nad stworzeniem wynalazku, który odciążyłby mamy w tym zadaniu. Jednak, czy można "oszukać dziecko", które oprócz mleka, uwielbia słuchać bicia serca mamy, czuć jej ciepło. 

Japońska firma technologiczna Dentsu stworzyło wynalazek nazwany "ojcowskim asystentem karmienia". Firma po raz pierwszy zaprezentowała go w Austin w Teksasie na festiwalu South by Southwest (SXSW).

"Asystent karmienia piersią" na zewnątrz kształtem przypomina kobiece piersi, zaś wewnątrz jest wyposażone w zbiornik do przechowywania mleka. Dodatkowo urządzenie jest podgrzewane, a także wibruje, dzięki czemu dziecko może uciąć sobie drzemkę. Firma podkreśla, że wynalazek został stworzony z myślą o ojcach, żeby umożliwić im karmienie piersią oraz mamach, żeby je odciążyć. "Skupiając się na karmieniu piersią, staramy się zmniejszyć obciążenie matek i zwiększyć ilość czasu, w którym niemowlęta śpią, umożliwiając ojcom karmienie piersią" - deklaruje firma w oświadczeniu.

Asystent karmienia piersią wzbudza kontrowersje

Chociaż ojcowski asystent karmienia piersią jest jeszcze w fazie testów i nie wiadomo ile czasu minie, zanim pojawi się na rynku, to już wzbudza kontrowersje.

Pojawiają się komentarze, że po co kolejny gadżet, jeśli na rynku jest tyle butelek i smoczków imitujących kształt piersi, a i tak nic nie zastąpi bliskości podczas karmienia dziecka. „To jest po prostu przerażające” – piszą Internauci. „Lepiej niech pomoże w domu i zajmie się nakarmionym dzieckiem” – dodaje kolejny.

„Ach tak, ponieważ karmienie piersią nie ma oczywiście nic wspólnego z matką. Wystarczy przypiąć do piersi cycki, a to zaspokoi wszystkie potrzeby dziecka.” – z ironią mówi jedna z matek. „Jestem bardzo dumna z tego, że ja, jako matka moich dzieci, jestem niezastąpiona i mam szczególną rolę w ich życiu, która nie jest zbywalna. Obejmuje to karmienie piersią, mam prawo, obowiązek, odpowiedzialność i przywilej. Fakt, że to robię, jest ważny i nie może być po prostu powielony za pomocą pary fałszywych cycków."

Zdaniem mam, rola ojca w wychowaniu i opiece nad dzieckiem jest również ważna, nawet jeśli ojcowie nie karmią piersią. "Dlaczego matka i ojciec nie mogą mieć różnych, ale równie wartościowych ról? Dlaczego wszystko musi być przenoszalne?" - pytają zirytowane mamy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

fathersnursingassistant sxsw2019

Post udostępniony przez Carlos Lowry (@carlitoslow) Mar 12, 2019 o 12:29 PDT