Gdy nadchodzi wiosna, wypatrujemy pierwszych pąków, kwiatów, zielonych listków i ptaków. Cieszy nas każdy element związany z nadchodzącym ciepłem i latem. Jeden z symboli wiosny i piękna natury ma dla nas szczególne znaczenie. Ten wiosenny znak wskazuje, że otrzymasz ważną wiadomość. Uważaj tylko na 1 szczegół, bo może mieć nieco niepokojące znaczenie. Przeczytaj o szczegółach poniżej.

Jaki wiosenny znak wskazuje, że otrzymasz ważną wiadomość?

Słońce coraz częściej ogrzewa ziemię, a do życia budzą się rośliny i zwierzęta. Jednym z najpiękniejszych symboli wiosny jest motyl. Ten kolorowy owad wzbudza podziw i radość niemal u każdego. Ma on nie tylko ogromne znaczenie dla przyrody, ale również ważną symbolikę. W tradycyjnych wierzeniach motyl jest posłańcem niebios. Podobnie jak ptaki przenosi wieści pomiędzy niebem i ziemią. Dlatego według przesądów motyl, który usiądzie na człowieku to znak, który wskazuje, że otrzymasz ważną wiadomość. Najlepszym zwiastunem jest jasny, biały lub żółty motyl, który lata blisko lub wokół kogoś. Taki znak wróży dobre wieści o rodzinie, miłości oraz domu.

Symbolika motyla obejmuje także przenoszenie wieści pomiędzy światem żywych i umarłych. Dlatego niektórzy uważają pojawienie się motyla za znak z zaświatów. Motyl o ciemnych kolorach bywa zwiastunem śmierci, a kolorowy motyl, który siada na dłoni, to symboliczne odwiedziny niedawno zmarłej osoby. Takie znaczenie przypisywano zwłaszcza pojawieniu się motyli na cmentarzu lub fruwanie ich w zimie, a nawet w chłodniejsze dni.

Zobacz też:

Motyl – znaczenie magiczne i przesądy

W tradycji motyl zazwyczaj kojarzony jest z lekkością, pięknem i niewinnością. Co ciekawe, w magii jednak traktowany jest na równi z nietoperzem, czarnym kotem, puszczykiem, a nawet wampirem. Motyl stanowi tam symbol życia, śmierci i nieśmiertelności. W niektórych rytuałach zaś oznacza młodość, miłość piękno i wolność. Motyl wykluwający się z poczwarki jest znany jako symbol brzydoty przeradzającej się uderzające piękno.

W wierzeniach naszych przodków oraz różnych kultur ze świata motyl pełni zaś ciekawe role i funkcje:

  • W starożytnej Grecji motyl symbolizował psychikę, duszę i nieśmiertelność.
  • W wierzeniach rdzennych Amerykanów motyl to symbol radości i swobody, ale także znak wędrujących po świecie dusz. Mają wskazywać ludziom piękno i dobro.
  • W buddyzmie motyl to znak mędrca i filozofa. Skrzydła motyla symbolizują przemijanie czasu i jego delikatną naturę.
  • W Azji motyl to znak piękna, przyjemności i pozytywnych uczuć. Motyl, który wleci do domu, uznawany jest za wróżbę nadejścia miłego gościa. Para motyli przepowiada miłość. 
  • W zachodniej Europie motyl oznaczał niegdyś lekkomyślność, swawolę i grzech. Zwłaszcza owad rodzaju rusałka admirał kojarzony był z diabłem i traktowany był jako zły omen.

Czy znasz jeszcze inne przesądy związane z motylem? Daj nam o nich znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Zobacz także:

Sprawdź także: