Czym jest kalamina?

Kalamina, lub puder kalaminowy, to mieszanina tlenku cynku z tlenkiem żelaza w charakterystycznym, bladoróżowym kolorze. Jej lecznicze właściwości wykorzystywano już w starożytności, kiedy to proszek kalaminowy pozyskiwany był z minerałów, a dokładnie hemimorfitu. Obecnie, kalamina jest wytwarzana przemysłowo, ale zachowała swoje właściwości. Co daje? Przede wszystkim koi skórę. Ma właściwości antyseptyczne, zmniejsza świąd, zaczerwienienia, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Można stosować ją w gotowych maskach, kremach, lub podobnie jak glinkę - sproszkowaną kalaminę zmieszać z wodą i nakładać na twarz (lub inne partie ciała). 

Kalamina na trądzik

Kalamina nie wyleczy trądziku u podstaw, którymi często są zmiany hormonalne, czy zakażenia bakteryjne. Stosowanie okładów z kalaminy pomoże natomiast z nieprzyjemnymi objawami problemów skórnych. Przede wszystkim, zmniejsza obrzęki, które często występują przy ropnych zmianach. Nakładana punktowo, wysusza i "uspokaja" wyprysk, ale nie jest tak silnie wysuszająca dla skóry jak np. maść cynkowa. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyseptycznemu, zapobiega roznoszeniu się bakterii i dokładnie oczyszcza skórę. Może być stosowana zarówno przez osoby z cerą tłustą (reguluje pracę gruczołów łojowych), jak i suchą, gdyż pozostawia skórę miękką i nawilżoną. Kalamina, podobnie jak popularne w pielęgnacji skóry glinki, absorbuje nadmiar sebum, jednocześnie nie niszcząć bariery hydrolipidowej skóry. 

Kalamina na podrażnienie skóry

Kalamina to przede wszystkim składnik kosmetyków o działaniu łagodzącym. Nie zawiera żadnych alergenów, a wręcz zapobiega nadreaktywności skóry. Z powodzeniem znosi świąd, jest stosowana pomocniczo w zakażeniach grzybiczych, poważnych chorobach skory, oraz miejscowo po ukąszeniach owadów. Dzięki temu, że wycisza stany zapalne i podrażnienia, pomaga pozbyć się drobnych niedoskonałości, które często są po nich pozostają.