Brak akceptacji własnego ciała, wstyd przy kontaktach intymnych, brak satysfakcji z seksu, wysiłkowe nietrzymanie moczu – to poważne problemy, które dotyczą bardzo wielu młodych kobiet. Najczęściej mają wspólny mianownik, jakim jest obniżenie narządu rodnego albo poszerzenie pochwy. Problem ten dotyka kobiety, które urodziły dziecko, a jego bezpośrednią przyczyną może być niewłaściwe zszycie krocza po porodzie. Niestety, często się to zdarza, a pacjentki, które szukają później pomocy, zazwyczaj są przez lekarzy odsyłane z kwitkiem. Na szczęście współczesna chirurgia plastyczna daje szansę na znaczną poprawę i przywrócenie sprawności narządom rodnym. Pacjentki mogą się poddać waginoplastyce albo rewitalizacji okolic intymnych. Na czym polegają te zabiegi i w jakich problemach mogą pomóc? Rozmawiamy z ekspertką, dr n.med. Joanną Lewandowską, specjalistką ginekologii i położnictwa w Gabinetach Tuwima Stomatologia Ginekologia.

Waginoplastyka czy ginekologia estetyczna wielu osobom kojarzy nam się z fanaberią. Tymczasem to często jedyny sposób, by pomóc kobietom w wielu poważnych problemach i schorzeniach. Jakich?

Ciało kobiety zmienia się po ciąży i porodzie. Na skutek pęknięć pochwy bądź niewłaściwego zszycia krocza po porodzie dochodzi do poszerzenia pochwy i obniżeń narządu rodnego. Pacjentka ma wrażenie, że przestała być atrakcyjna dla swojego partnera. Niekiedy zmniejsza się też jej poczucie satysfakcji seksualnej. Szuka pomocy u lekarza ginekologa i niestety często słyszy, że „nie jest najgorzej” albo, że „tak już musi być”. Takie stwierdzenia jej nie pomagają. Kobieta zamyka się w sobie, a jej brak samoakceptacji się nasila. Wtedy zaczyna unikać zbliżeń, wstydzi się rozebrać przed partnerem, co doprowadza do konfliktów w związku. 

Ale brak akceptacji własnego ciała, wstyd przy kontaktach seksualnych i brak satysfakcji z seksu to nie jedyne problemy. Ciąża i poród mogą również doprowadzić do popuszczania moczu, głównie podczas kaszlu, śmiechu, kichania, przy aktywności fizycznej. Początkowo zdarza się to sporadycznie, ale z biegiem czasu dolegliwości te się nasilają. Nazywamy to wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Kobieta przestaje chodzić na zajęcia sportowe, nosi wkładki higieniczne i czuje się skrępowana, zastanawia się, czy znajomi wyczują od niej nieprzyjemny zapach. To sprawia, że powoli wycofuje się z życia towarzyskiego.

Czy zabieg rewitalizacji może pomóc rozwiązać problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu można podzielić na wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny oraz mieszane nietrzymanie moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to poważny i bardzo częsty problem. Występuje już u kobiet po trzydziestce. Objawia się popuszczaniem małych porcji moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu, podskokach. Wyróżniamy trzy stopnie nasilenia nietrzymania moczu. Stopień I i II można leczyć zachowawczo ćwiczeniami mięśni Kegla lub zabiegami laserowymi. Stopień III, gdzie objawy są bardzo nasilone i występują również w pozycji leżącej wymagane jest specjalistyczne leczenie operacyjne.

Pęcherz nadreaktywny związany jest nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego. Pacjentka odczuwa nagłą silną potrzebę oddania moczu, nazywamy to parciem naglącym. Niekiedy wiąże się to z oddaniem moczu zanim kobieta dojdzie do toalety. Mieszane nietrzymanie moczu to połączenie obu tych typów. W każdym przypadku pacjentki noszą nieustannie wkładki higieniczne, sprawdzają dostępność toalety w miejscu do którego zdążają, unikają długich wycieczek czy spacerów, by uniknąć krępujących sytuacji. Jednym ze sposobów leczenia są zabiegi laserowej rewitalizacji pochwy. W przypadku komponenty pęcherza nadreaktywnego należy tą kurację wspomóc leczeniem farmakologicznym. Jeśli problem dotyczy kobiety w wieku pomenopauzalnym, warto dodać miejscową kurację estrogenami.

Na czym dokładnie polega i jak wygląda zabieg rewitalizacji laserowej?

Rewitalizacja pochwy wykonana laserem frakcyjnym to zabieg mało inwazyjny, bezbolesny.  Polega na wywołaniu efektu termicznego w pochwie, który pobudza śluzówkę pochwy do przebudowy, napływu fibroblastów i zwiększeniu ilości kolagenu. Dzięki temu tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne, jędrne, lepiej nawilżone, zmniejsza się ilość infekcji pochwowych, a współżycie staje się bardziej satysfakcjonujące. Zabieg ten szczególnie polecany jest kobietom w okresie około- i pomenopauzalnym, u których na skutek spadku ilości estrogenów dochodzi do zanikania śluzówki pochwy, staje się ona cienka, blada, słabo odżywiona, łatwo ulega urazom. Powoduje to przewlekłe uczucie świądu, pieczenia sromu i pochwy, często dodatkowo pojawia się popuszczanie moczu. Pacjentka unika kontaktów seksualnych, gdyż powodują one ból i dyskomfort. Inną grupą pacjentek, którym polecamy zabiegi rewitalizacji pochwy to kobiety po porodach drogami natury, które mają uczucie zbyt luźnej, rozciągniętej pochwy. Zabieg pozwala im na obkurczenie ścian pochwy, tak by stała się ona bardziej elastyczna. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, trwa około 20 minut, bezpośrednio po nim pacjentka może wrócić do wykonywania codziennych czynności, a kontakty fizyczne są możliwe już po kilku dniach.

A co z waginoplasytką? Na czym polega ten zabieg?

Waginoplastyka to operacja plastyczna ścian pochwy. Wykonuje się ją przy dużych obniżeniach ścian pochwy. Obniżenia te powstają często u wieloródek, kobiet otyłych, które wykonują pracę fizyczną, palą papierosy, chorują na przewlekłe choroby płuc na przykład astmę czy rozedmę. Jak się to objawia? Pacjentka wyczuwa, że część pochwy, czasem szyjka macicy wysuwa się przed srom, co powoduje pieczenie, świąd, ból, częste infekcje pochwowe, trudności w oddawaniu moczu lub stolca. Operacja polega na wycięciu nadmiaru śluzówki pochwy, założeniu szwów wzmacniających i zeszyciu pochwy. Dzięki niej tkanki wracają na swoje miejsce, a krocze pacjentki znów wygląda ładnie. Zabieg ten znacznie poprawia funkcjonalność pochwy i jakość życia kobiety.

Czy podobnym problemem mogą być zbyt duże wargi sromowe?  

Wargi sromowe mniejsze to bardzo delikatne tkanki. Jeśli znacznie wystają przed srom, łatwo ulegają podrażnieniu. W takim przypadku aktywność fizyczna jak jazda na rowerze, czy jazda konno wywołuje ból i otarcia. Podczas stosunków seksualnych wargi te ulegają wciągnięciu do pochwy, co znów powoduje ból. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze to także defekt kosmetyczny, który sprawia, że kobieta wstydzi się rozebrać przed partnerem i gasi światło w sypialni. Na szczęście dzięki operacji labiominoroplastyki możemy skorygować ich wielkość i nadać im nowy, pożądany kształt. Zabieg ten można wykonać w sposób klasyczny skalpelem albo laserem chirurgicznym. Może być wykonywany w gabinecie ginekologicznym w znieczuleniu miejscowy.

Jak wygląda technicznie rewitalizacja laserowa okolic intymnych?

Do wszystkich zabiegów, o których mówiłyśmy wykorzystywany jest laser CO2 Beladona emitujący podwójne impulsy światła, tak zwany W-pulse, co gwarantuje równowagę pomiędzy punktową ablacją a efektem termicznym. Zabieg rewitalizacji pochwy jest wykonywany przy pomocy specjalnej głowicy, którą wprowadzamy do pochwy. Zabieg jest niebolesny, trwa około 20 minut. Zwykle wystarczy wykonać dwa do trzech zabiegów.