Dlaczego nawet wysoka ochrona nie jest skuteczna?

Nawet jeśli używasz bardzo wysokich filtrów przeciwsłonecznych, najprawdopodobniej nie wykorzystujesz ich ochronnego działania nawet w połowie! Naukowcy odkryli, że większość z nas nie korzysta z pełnej ochrony przeciwsłonecznej, jaką oferują kremy z filtrem. Powód? Nakładamy na skórę zbyt cienką warstwę. Większość z nas zwyczajnie nie wie, jaka ilość kremu ochronnego będzie wystarczająca, by nie narażać skóry na niekorzystne działanie słońca. Zaś aplikując go zbyt mało narażamy się nie tylko na poparzenia słoneczne, ale również na większe ryzyko wystąpienia nowotworu skóry - donoszą najnowsze badania przeprowadzone przez King’s College w Londynie.

Ile kremu z filtrem trzeba nałożyć by skutecznie chronić skórę?

Jak sugerują producenci kremów z filtrem, by ochrona SPF była skuteczna powinniśmy aplikować przynajmniej 2 miligramy kremu na każdy centymetr kwadratowy skóry. Większość z nas nakłada jednak nie więcej niż 0,8 miligrama, czyli zaledwie 40% rekomendowanej dawki. Nic dziwnego, że w ten sposób wykorzystujemy ochronne właściwości kremu zaledwie w połowie. Jak precyzyjnie odmierzyć odpowiednią ilość? Z pomocą przychodzi nam… łyżeczka do herbaty.

Na czym polega metoda „na łyżeczkę”?

Jak się okazuje, za pomocą łyżeczki do herbaty możemy precyzyjnie odmierzyć taką ilość kremu z filtrem, jaka jest niezbędna do skutecznej ochrony. Zdaniem naukowców, powinniśmy nałożyć przynajmniej pół łyżeczki (ok. 3 ml) kosmetyku na każde ramię, twarz i szyję. Natomiast na każdą nogę oraz przód i tył tułowia po jednej pełnej łyżeczce kremu (ok. 6 ml). 

Ale to jeszcze nie wszystko.

By ochrona przeciwsłoneczna faktycznie była skuteczna, należy powtarzać aplikację filtru przynajmniej 3 razy dziennie. To oznacza, że na każdy dzień opalania powinniśmy zużywać około 100 ml kremu z filtrem. Jak podkreśla profesor Anthony Young, specjalizujący się w fotobiologii eksperymentalnej, większość osób, która stosuje filtr SPF 20 zapewnia sobie co najwyżej ochronę na poziomie SPF 4, ponieważ aplikujemy zbyt mało kremu. Naukowcy potwierdzili też, że jeśli ochrona jest stosowana w odpowiedniej ilości, ryzyko poparzeń słonecznych zmniejsza się aż o 40%! Wniosek? Ważna jest nie tylko wysokość filtra na opakowaniu – ale również sposób, w jaki stosujemy kremy ochronne. Pomóc może więc albo wybór wyższego filtra, albo – metoda „na łyżeczkę”, dzięki której odmierzymy optymalną ilość.