Matura 2023 już wystartowała. Tysiące uczniów zdaje właśnie najważniejsze egzaminy w ich młodym życiu. Każdy z nich ma swój własny pomysł na jak najlepszą naukę i sukces. Wiele osób mocno wierzy także w przesądy maturalne. Jeden z nich mówi o tym, czego powinno się unikać przed maturą, a zwłaszcza w czasie trwania okresu pisania wszelkich testów. Pewnej rzeczy nigdy nie rób przed egzaminem. To przynosi pecha i miesza szyki. Przeczytaj, z czego zrezygnować przed każdym sprawdzianem.

Czego nie wolno robić przed egzaminem?

W Polsce przesądy maturalne są znane niemal każdej osobie. Wszyscy wiemy, że na egzamin powinno się ubrać czerwoną bieliznę, najlepiej tę ze studniówki, a dodatkowo panowie mają założyć studniówkowy garnitur. Poza tym każdy z maturzystów stawia na własny symbol szczęścia, nosząc przy sobie znaczek słonika z uniesioną trąbką czy czterolistną koniczynkę. Niewiele osób wie jednak, że jest jeszcze jeden ważny warunek do spełnienia, związany z noszoną fryzurą.

Przesąd maturalny głosi, że w okresie nauki do egzaminów i wszystkich majowych testów nie wolno obcinać włosów. Niektórzy głoszą, że fryzura powinna pozostać nietknięta od studniówki aż do końca maja. Inni zaś wyznaczają tylko okres maja jako zakazany dla wizyt u fryzjera. Dotyczy do również zarostu u panów. Ostatecznie mówi się, że włosów nie wolno obcinać przed każdym ważnym egzaminem. Dlaczego? Istnieje ważny powód.

Zobacz też:

Dlaczego nie wolno zmieniać fryzury przed egzaminem?

Przygotowując się do matur i innych istotnych egzaminów najwięcej uwagi poświęcamy nauce. Wiele osób myśli jednak również o prezentacji i wyglądzie. Wizyta u kosmetyczki czy fryzjera może kusić i zdawać się przyjemną odskocznią. Według przesądów obcinanie włosów przed egzaminem przynosi pecha i miesza szyki. W niektórych przypadkach zabrania się nawet golenia zarostu. Przesądy o obcinaniu włosów przed egzaminem dotyczą jednak głównie fryzury, a zwłaszcza jej długości.

Dlaczego fryzura miałaby mieć wpływ na wynik egzaminu? Symbolicznie włosy oznaczają mądrość i siłę w wielu kulturach. Przykładem jest biblijny Samson, który utracił swoją potęgę, gdy obcięto mu długie włosy. Obcięcie włosów ma więc znaczenie "obcinania rozumu". Poza tym nagłe zmiany w wyglądzie mają rozpraszać, mylić i dekoncentrować. Biorąc to pod uwagę, lepiej zostać przy dobrze znanej fryzurze i skupić się na nauce oraz zdawaniu. Wizytę u fryzjera odłożyć zaś na błogi okres odpoczynku po trudach matur.

Sprawdź także:

Zobacz także: