Ważnym elementem wielu wróżb, rytuałów i ceremonii są świece. Przy ich świetle najlepiej wykonuje się zaklęcia i wypowiada intencje. Wierzenia ludowe mówią sporo o świecach, a także o tym, jak i kiedy je zapalać. Nie każdy jednak wie, że istnieje przesąd mówiący, że pod żadnym pozorem nie wolno przewrócić świecy. Przez taki wypadek przyciągniesz do domu pecha, złe duchy i nieszczęście. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj poniżej.

Przewrócona świeca to znak nieszczęścia?

Świece należy zawsze traktować z ostrożnością i szacunkiem. Niegdyś robiono to dlatego, że były cenne i bardzo potrzebne w każdym domu. Tworzono też dobry nawyk – przewrócenie zapalonej świecy to ogromne zagrożenie pożarem. W czasach, gdy sprzęty, meble, a nawet całe domy składały się głównie z drewna i słomy, każda iskra pod dachem, a nawet poza nim stanowiła duże zagrożenie. Nie tylko dla jednego gospodarstwa, ale nawet dla całej wsi. Dlatego przewrócenie nawet zgaszonej świecy przyciąga pecha i przyzywało złe duchy, które mogły same wzniecać pożary. Przesąd ten głoszono, by nawyk pilnowania świec utrwalił się w głowach na dobre. Przestrzeganie przed zabawą świecami i marnowaniem ich działało widocznie lepiej, gdy groził natychmiastowy pech niż groźba tragedii. Tak czy inaczej, każdy sposób był dobry, by uniknąć pożaru.

Zobacz też:

Jak nie dopuścić do pecha, używając świecy?

Zarazem według przesądów, jak i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, wszystkie świece trzeba koniecznie osadzać w świecznikach, umieszczać w misach i naczyniach, które zapobiegną przewróceniu i zaprószeniu ognia. Bardzo ważne jest gaszenie świec po wykonaniu rytuału czy zaklęcia. To element, który zamyka dany obrzęd i pomaga w jego spełnieniu. Świece zdmuchnij ostrożnie, nie zbliżając się do nich zbytnio. Nie jest polecane wygaszanie knotów palcami ani specjalnymi kapturkami. Tak samo ważne jest zgaszenie świecy dekoracyjnej przed pójściem spać, a nawet przed wyjściem z pokoju. Przesąd chroni nas przed kłopotami – zgaś świecę, by uniknąć nieszczęścia

Sprawdź także: