"W dniu 30 listopada wszystkim wróżyć nam wypada..." - brzmi stare porzekadło. Tego wieczoru kobiety chętnie będą lać wosk i przekłuwać serca z imionami, żeby dowiedzieć się, czy znajdą miłość. Jest jednak kilka rzeczy, na które muszą uważać. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni wiedzieć, że tego nie można robić w andrzejki. Istnieje 5 czynności, które wówczas mogą przynieść nam pecha. 

Tego nie można robić w andrzejki. Przesądy, które ściągną na nas pecha

Andrzejki to bardzo popularne święto w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że istnieją różne przesądy, które go dotyczą. Mówią one o tym, czego nie powinniśmy robić 30 listopada, żeby nie zesłać na siebie pecha. 

Zobacz także: 

Przede wszystkim warto uważać na czynności, których nie wolno robić w listopadzie. Obowiązują one również w andrzejki. To święto rządzi się jednak swoimi prawami. Tych 5 rzeczy dodatkowo nie powinno się robić w andrzejki. 

1. W andrzejki nie można rozsypywać soli

W sieci możemy znaleźć różne wróżby andrzejkowe. Niektóre z nich mówią o rozsypywaniu soli i wróżeniu z tej popularnej przyprawy. Nie jest to jednak dobry pomysł. Rozsypanie soli to bowiem zły omen. Nawet gdy rozsypiemy ją przypadkiem, należy ziarenka przerzucić prawą ręką przez lewe ramię, żeby odegnać złe moce. Celowe rozsypanie soli przynosi pecha. 

2. W andrzejki trzeba uważać na jabłka

Niezależnie od tego, czy zamierzacie obierać jabłko do wróżb, czy może po prostu pozbywacie się skórki, żeby zjeść owoc - musicie uważać, żeby nie przerwać skórki. Jest to produkt, który kojarzy się z Adamem i Ewą oraz grzechem pierworodnym. Jeżeli skórka się urwie, wówczas będziemy mieć pecha w miłości. Także po zjedzeniu jabłka należy pamiętać o spaleniu pestek. Gdy zaczną trzaskać pod wpływem ognia, będziemy mieli szczęście w miłości. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

3. W andrzejki nie powinno się brać ślubu

Ten przesąd dotyczy w zasadzie całego listopada, ale w andrzejki szczególnie powinien być przestrzegany. Jest to bowiem miesiąc zadumy i rozważań nad śmiercią, co nie sprzyja weseleniu się. Według wierzeń natomiast w same andrzejki do żywych powracają dusze zmarłych, które nie zaznały spokoju. Dlatego też mówi się, że ten wieczór i noc przynoszą nieszczęścia. 

4. W andrzejki nie można trzymać świec w poziomie

Podczas wróżb i imprez andrzejkowych często używamy świec. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie trzymać ich w poziomie i nie przewracać. Może to bowiem przynieść nam pecha. 

5. W andrzejki nie należy ścinać włosów

Ten przesąd dotyczy głównie kobiet. Mówi się bowiem, że obcinanie włosów w andrzejki odbiera im nadzieję na szczęśliwy związek. A jak wiemy, w noc andrzejkową kobiety wróżą sobie raczej z nadzieją na udaną relację. W tej sytuacji lepiej wstrzymać się z wizytą u fryzjera do grudnia. 

Zobacz także: