"W dniu 30 listopada wszystkim wróżyć nam wypada..." - brzmi stare porzekadło. Tego wieczoru kobiety chętnie będą lać wosk i przekłuwać serca z imionami, żeby dowiedzieć się, czy znajdą miłość. Andrzejki to wieczór pełen wróżb, które dają nam nadzieję na przyszłość. Musimy też jednak uważać. Te 5 rzeczy w andrzejki przynosi pecha, w związku z czym lepiej powstrzymać się przed nimi tego wieczoru. Oto najpopularniejsze przesądy andrzejkowe, które znały już nasze babcie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni wiedzieć, że tego nie można robić w andrzejki. 

Przesądy andrzejkowe

Andrzejki to bardzo popularne święto w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że istnieją różne przesądy, które go dotyczą. Mówią one o tym, czego nie powinniśmy robić w nocy z 29 na 30 listopada, żeby nie zesłać na siebie pecha. 

Zobacz także: 

Są to na pewno czynności, których nie wolno robić w listopadzie. Obowiązują one również w andrzejki. To święto rządzi się jednak swoimi prawami. Tych 5 rzeczy dodatkowo nie powinno się robić w andrzejki, jeżeli nie chcemy ściągnąć na siebie wielkiego nieszczęścia. 

1. W andrzejki trzeba uważać na sól

W sieci możemy znaleźć różne wróżby andrzejkowe. Niektóre z nich mówią o rozsypywaniu soli i wróżeniu z tej popularnej przyprawy. Nie jest to jednak dobry pomysł. Rozsypanie soli to bowiem zły omen. Nawet gdy rozsypiemy ją przypadkiem, należy ziarenka przerzucić prawą ręką przez lewe ramię, żeby odegnać złe moce. Celowe rozsypanie soli przynosi pecha i może ściągnąć na nas ogromne nieszczęście. Grozi kłótniami i pogorszeniem naszych relacji z bliskimi. A te potem trudno będzie naprawić. 

2. W andrzejki uważaj, jak obierasz jabłka

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że skórka do wróżb powinna być zdjęta z jabłka przed 29 listopada, bo inaczej nie nabierze magicznych właściwości, dzięki którym wskaże nam przyszłość. Jeżeli natomiast nie zamierzacie z niej wróżyć, tylko po prostu obieracie jabłko, aby je zjeść, również powinniście uważać. Pod żadnym pozorem bowiem nie można przerwać skórki. Jest to produkt, który kojarzy się z Adamem i Ewą oraz grzechem pierworodnym. Jeżeli skórka się urwie, wówczas będziemy mieć pecha w miłości. Także po zjedzeniu jabłka należy pamiętać o spaleniu pestek. Gdy zaczną trzaskać pod wpływem ognia, możemy liczyć na pomyślność w kwestiach uczuć. 

Zobacz także: 

Zobacz także:

3. W andrzejki nie wolno brać ślubu 

Ten przesąd dotyczy w zasadzie całego listopada, ale w andrzejki szczególnie powinien być przestrzegany. Jest to bowiem miesiąc zadumy i rozważań nad śmiercią, co nie sprzyja weseleniu się. Według wierzeń natomiast w same andrzejki do żywych powracają dusze zmarłych, które nie zaznały spokoju. Dlatego też mówi się, że ten wieczór i noc przynoszą same nieszczęścia. Pary, które zdecydują się wówczas na ślub, muszą liczyć się z tym, że ich małżeństwo może nie należeć do udanych, a los zacznie rzucać im kłody pod nogi. 

4. W andrzejki nie można trzymać świec w poziomie

Świece są ściśle powiązane z andrzejkami i szczególnie kojarzą się z tym magicznym wieczorem. Dlaczego? Otóż podczas wróżb i imprez andrzejkowych często używamy świec - zwłaszcza do przewidywania przyszłości. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie trzymać ich w poziomie i nie przewracać. Może to bowiem przynieść nam pecha i sprawić, że miłość na pewno nie zapuka do naszych drzwi w najbliższym roku. 

Zobacz także: 

5. W andrzejki nie należy ścinać włosów

Ten przesąd dotyczy głównie kobiet. Mówi się bowiem, że obcinanie włosów w andrzejki odbiera im nadzieję na szczęśliwy związek. A jak wiemy, w noc andrzejkową kobiety wykonują wróżby, mając nadzieje na to, że miłość wkrótce zapuka do ich drzwi lub ich relacja będzie udana. W tej sytuacji lepiej wstrzymać się z wizytą u fryzjera do grudnia. To zaledwie kilka dni, a będziemy dmuchać na zimne i nie ściągniemy na siebie nieszczęścia.