1. Dioda, lampa, oprawa, instalacja? Czym jest LED?

Posługując się skrótem LED należy pamiętać o tym, że technologia LED obejmuje różnego rodzaju produkty, m.in. pojedyncze diody elektroluminescencyjne, moduły LED (zespoły), lampy LED (jako zamienniki tradycyjnych żarówek i żarówek z odbłyśnikiem) czy oprawy oświetleniowe LED.

 

Przeciętny konsument na co dzień ma raczej do czynienia z lampami LED (potocznie, choć nieprawidłowo, nazywanymi żarówkami LED) – czyli popularnymi zamiennikami zwykłych żarówek lub żarówek halogenowych – oraz z oprawami oświetleniowymi LED – gotowymi produktami, dzięki którym może oświetlić lub udekorować swój dom lub otoczenie.

 

2. Jakie są zalety technologii LED?

Z punktu widzenia gospodarstw domowych najważniejszą zaletą lamp LED jest znacząco mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) niż w tradycyjnych źródłach światła. Ponadto LED są nadzwyczaj trwałe, mogą świecić nawet przez 25 tys. godzin (czyli ok. 25 lat pracy w domu!). W porównaniu
z innymi energooszczędnymi źródłami światła, są także znacznie bardziej odporne na częste włączania i wyłączania oraz wahania napięcia.

Ze względu na różnorodność kształtów, a także typowe trzonki, lampy LED można stosować
w tradycyjnych oprawach jako zamienniki klasycznych żarówek (np. popularnej „60”). Na rynku oferowane są także zamienniki żarówek reflektorowych i reflektorowych żarówek halogenowych zasilanych napięciem sieciowym 230V.

O ile jeszcze świetlówki kompaktowe nie pozwalały na bardzo elastyczne kształtowanie systemów oświetlenia, to rozwiązania LED już takie umożliwiają. Tworzenie oświetlenia ogólnego, lokalnego, punktowego, możliwość dobierania różnych barw światła – łącznie z dynamiczną zmianą barw oświetlenia, regulacja temperatury barwowej światła, regulacja intensywności światła, łatwe wbudowywanie systemów LED w meble czy elementy budowlane (ściany, sufity, schody)
to dodatkowe atuty technologii LED.

 

3. Czy LED są bezpieczne dla zdrowia?

Tak, ale tylko wtedy, gdy mówimy o markowych produktach. Lampy LED to z założenia urządzenia skomplikowane. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości oraz dodatkowo być wyposażone w odpowiedni system zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często decydują się na etapie produkcji na komponenty słabej jakości,
a czasem wręcz
rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpieczne. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które swoją jakością pozostawiają wiele do życzenia, a nawet nie spełniają podstawowych norm oświetleniowych. Zagrażają naszemu bezpieczeństwu i narażają na koszty przepalając się przed upływem deklarowanego terminu trwałości. Wytwarzają światło o nierównomiernej barwie i wysokiej luminancji przez co powodują zmęczenie wzroku, olśnienie i dyskomfort. W skrajnych przypadkach stwarzają zagrożenie fotobiologiczne – poprzez zbyt niebieskie światło mogą powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki. Sprawa jest na tyle poważna, że problemem zajęła się Francuska Agencja do Spraw Żywności, Środowiska, Higieny i Bezpieczeństwa Pracy (ANSES). Opublikowała raport,
w którym zwraca uwagę na zagrożenia dla zdrowia, jakie niosą ze sobą tanie LED.

 

Niedawno uruchomiliśmy stronę www.ledosram.pl, poświęconą technologii LED. Można na niej znaleźć nie tylko ofertę naszych lamp LED, lecz przede wszystkim ciekawe porady, jak wybierać energooszczędne źródła światła, aby spełniały nasze oczekiwania, a przy tym były bezpieczne dla zdrowia. Na stronie znajdują się m.in. instrukcje, jak czytać informacje umieszczone na opakowaniach, jak obliczyć trwałość LED, jak dobrać odpowiedni zamiennik dla tradycyjnej żarówki. Przygotowane zostały także edukacyjne materiały wideo, a całość urozmaica zbiór krótkich, ciekawych doświadczeń przedstawiających domowe sposoby na rozpoznanie dobrych LED i różnice wynikające ze stosowania markowych i niemarkowych produktów.

 

4. Czym kierować się przy wyborze lamp LED?

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy OSRAM wynika, że prawie 70 proc. respondentów, przy wyborze źródła światła, kieruje się ceną. Takie postępowanie może jednak okazać się zgubne.

Produkcja lamp LED jest procesem niezwykle trudnym i złożonym, na który światowe koncerny oświetleniowe przeznaczają duże nakłady finansowe. Dbając o jakość swoich produktów oraz bezpieczeństwo i komfort swoich klientów, inwestują w zaawansowane linie produkcyjne i zatrudniają najlepszych inżynierów, którzy czuwają nad tym, aby finalny produkt spełniał oczekiwania użytkowników.

 

Dlatego wybierając lampę LED nie kierujmy się wyłącznie ceną, lecz przede wszystkim dbałością
o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Warto się zastanowić, dlaczego niektóre, teoretycznie takie same produkty, są dużo tańsze niż inne. Biorąc pod uwagę możliwe zagrożenia powinniśmy decydować się na wysokiej jakości systemy diodowe z jak najmniejszą ilością niebezpiecznego dla siatkówki oka światła niebieskiego, budową ograniczającą olśnienie i gwarancją bezpiecznej eksploatacji.