Według statystyk opracowanych przez Wavemaker w Europie Środkowo-Wschodniej największą popularnością cieszą się seriale rodzime – kryminalne, obyczajowe, rodzinne sagi, soap operas.  W 2019 roku w rankingu najpopularniejszych polskich seriali pod względem najwyższej widowni pierwsze miejsce należało do „M jak miłość”. W pierwszej piątce znajduje się również „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”, „Ojciec Mateusz” i wyjątek: ukraiński serial „Zniewolona”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez M jak miłość (@mjakmilosc.official) Kwi 21, 2020 o 4:13 PDT

Najpopularniejsze seriale w sieci podczas kwarantanny

Zupełnie inaczej ranking prezentuje się wśród internautów. Wirtualne media opublikowały listę, według której w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech w 2019 roku największą popularność osiągnęła hitowa produkcja HBO „Gra o tron”. W walce o pierwsze miejsce wygrała z równie uwielbianym serialem Netfliksa - „Stranger Things”. W ścisłej czołówce najbardziej lubianych seriali w Polsce znajdują się również „The Walking Dead” (produkcji AMC) oraz Riverdale, który również znajdziemy na platformie streamingowej Netflix.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez gameofthrones (@gameofthrones) Maj 10, 2019 o 7:39 PDT

 

Tę zaskakującą rozbieżność tłumaczą badania według, których do widowni telewizji należą głównie kobiety w przedziale wiekowym 50+. Natomiast w sieci seriale ściąga, streaminguje grupa wiekowa pomiędzy wiekiem 16-35 lat. Twórcy analizy już zapowiedzieli że 2020 rok zapisze się na rynku wideo rekordową popularnością zarówno produkcji serialowych w telewizji, jak i w sieci.

„Pierwszy miesiąc epidemii w Polsce oznaczał dwucyfrowe wzrosty udziałów zarówno dla wybranych kanałów filmowo-serialowych, jak i odwiedzalności stron serwisów streamingowych (m.in. Netflix, HBO Go)”, zdradza Wavemaker