Naturalne i nieinwazyjne odmładzanie – na czym to polega?

Na pewno większość z nas zna to uczucie. Wychodzimy z gabinetu medycyny estetycznej z promienną, napiętą i wygładzoną cerą. Jednak następnego dnia z reguły czar pryska, a po cudownym zabiegu odmładzającym zostaje nam jedynie dziura w portfelu. Często niemała. Jest też inny scenariusz: skuteczne, ale inwazyjne, często bardzo bolesne metody, które wymagają długiego dochodzenia do siebie. I co najmniej kilku nieprzyjemnych sesji. Na szczęście, coraz więcej zabiegów leczenia i odmładzania skóry jest opracowywana tak, by zminimalizować okres rekonwalescencji, a także skrócić ilość sesji, niezbędnych by uzyskać efekty.

Iniekcja kolagenem – przełom w odmładzaniu skóry

Kosmetolodzy i dermatolodzy przywiązują też coraz większą wagę do  tego, by w naturalny sposób stymulować organizm i oddziaływać na procesy naprawcze skóry. Jednym z najpopularniejszych zabiegów nieinwazyjnego odmładzania jest biostymulacyjna terapia kolagenowa (np. preparatem Nithya). Kolagen jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie, więc to jedna z najbardziej naturalnych metod odmładzania skóry. Iniekcja kolagenem wygładza zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także zagęszcza ją i rozjaśnia, zapewniając młody wygląd. Można ją stosować nie tylko do odmładzania twarzy - ale również ciała (na polskim rynku na razie umożliwia to tylko preparat Nithya). Za pomocą kolagenu możemy poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, brzuchu, ramionach, dłoniach i wewnętrznej stronie ud, a także zlikwidować blizny, rozstępy i nieestetyczną wiotką skórę wokół kolan.

Na czym polega ten zabieg i w jaki sposób wpływa na nasz wygląd? Rozmawiamy o tym z dr Iwoną Radziejewską z Saska Clinic.

Jak kolagen wpływa na wygląd naszej skóry?

Dr Iwona Radziejewska: Kolagen to najważniejsze białko podporowe w naszej skórze produkowane przez fibroblasty. Odpowiada za jej odpowiednią gęstość, elastyczność, nawilżenie a nawet lepszy koloryt. W młodej skórze przeważa kolagen typu I (ok. 80%), który stanowi włóknistą podporę skóry. Wokół niego znajdują się włókna kolagenu typu III, który odpowiada za odpowiednie ułożenie i podtrzymywanie włókien kolagenu I, zapewniając dzięki temu elastyczność skóry.

Co dzieje się, gdy ilość kolagenu w skórze zaczyna spadać?

Po 25 roku życia tracimy około 1,5 % kolagenu rocznie. Spowodowane jest to zmniejszająca się aktywnością fibroblastów. Bywa, że już w tym momencie mogą się zacząć pojawiać pierwsze zmarszczki (najczęściej mimiczne). Dochodzi też do pogorszenia nawilżenia skóry oraz utraty jej elastyczności. Bardzo duży wpływ na utratę kolagenu ma promieniowanie UV, zwłaszcza UVA. Zmniejsza ono aktywność fibroblastów – a przez to zmniejsza się produkcja kolagenu, zwiększa jego destrukcja i zaburza stosunek kolagenu typu I do kolagenu typu III. Dochodzi często do tzw. elastozy (skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej wrażliwa na słońce – przyp. red.). Z każdą dekadą  dochodzi do kolejnych zmian w skórze, staje się ona cieńsza i bardziej podatna na czynniki środowiskowe. Do tego pogłębiają się zmarszczki, pojawiają się tzw. „zmarszczki statyczne” ( np. po spaniu w nocy na jednym boku budzimy się z widocznym zagnieceniem skóry, które  nie wraca już zupełnie do stanu wyjściowego), pogarsza się owal twarzy, pory poszerzają się i stają bardziej widoczne, pogarsza się też koloryt skóry oraz jej nawilżenie.

Czy kolagen można uzupełnić? W jaki sposób?

Od wielu lat próbujemy uzupełniać kolagen. Może nam w tym pomóc odpowiednia dieta  lub przyjmowanie dobrej jakości suplementów. Jednak najlepszą metodą jest dostarczenie kolagenu bezpośrednio do skóry właściwej. Od niedawna w gabinetach medycyny estetycznej dostępne są preparaty do mezoterapii kolagenem  typu I (np. preparat Nithya ). Umożliwiają one natychmiastowe uzupełnienie niedoborów tego białka, równocześnie stymulując fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Poza tym uruchamiany jest szereg procesów naprawczych w naszej skórze, dzięki czemu poprawia się jej nawilżenie oraz koloryt.

Jakie korzyści przynosi zabieg iniekcji kolagenem?

Preparaty te, w przeciwieństwie do dawniej stosowanego kolagenu, pocięte są na nanocząsteczki i nie mają żadnych właściwości alergizujących. Pierwsze efekty zabiegu widać już po kilku dniach, a w ciągu kilku kolejnych tygodni widzimy znaczną poprawę. Dochodzi do wygładzenia skóry, poprawy jej elastyczności, spłycenia zmarszczek. U wielu moich pacjentów widzę także poprawę owalu. Bardzo szybkie efekty można uzyskać na skórze szyi, dłoni i dekoltu. Dla uzyskania pełnego efektu najlepiej wykonać 3-4 zabiegi w odstępie około 2 tygodni.

Czy zastrzyki z kolagenu mają szanse zastąpić botoks?

Toksyna botulinowa jest najlepszym rozwiązaniem na zmarszczki mimiczne, czyli zależne od ruchu naszych mięśni i nie ma na razie takiego produktu, który chociaż trochę mógłby ja zastąpić. Mezoterapia kolagenem w żaden sposób nie wpływa na mimikę. Mozę jedynie poprawić jakość skóry w miejscu tych zmarszczek, zagęścić ją, poprawić nawilżenie, czasem spłycić te najmniejsze. Jest to na pewno bardzo dobry sposób, aby poprawić jakość skóry oraz dzięki temu wydłużyć odstęp pomiędzy zabiegami z użyciem toksyny botulinowej.

--

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o iniekcji kolagenem, przeczytaj więcej opinii specjalistów medycyny estetycznej.