Dziewczynka, która za szybko dojrzewa

Emily Dover, dziewczynka z New South Wales w Australii, za chwilę będzie się zmagać z pierwszymi objawami menopauzy, a pierwszą miesiączkę miała w wieku czterech lat. Emily cierpi na rzadką chorobę – zespół Addisona.

Osoby chorujące na Addisona wyjątkowo szybko i nienaturalnie dojrzewają. U Emily, mimo, że jest małą dziewczynką, pojawiły się już wszystkie oznaki dojrzałości, które dziewczynki mają dopiero w wieku kilkunastu lat.

Trądzik, powiększające się piersi i pierwsza miesiączka to tylko niektóre z nich. Poza tym dziewczynka cierpi na otyłość, która przysparza jej nie tylko kłopotów zdrowotnych, ale też jest obiektem kpin rówieśników. Dzieci nie rozumieją choroby Emily, wyglądu jej ciała.

„Ona nie miała szansy być małą dziewczynką.”, mówi mama Emily.

Choroba Addisona objawy

Jej córka urodziła się zdrowa, jednak zaczęła dość szybko rosnąć i miała trudności z zasypianiem. W wieku czterech miesięcy wyglądała jak roczne dziecko, a w wieku dwóch lat pojawił się u niej trądzik. Emily została poddana badaniom, dzięki którym zdiagnozowano u niej chorobę Addisona.

To schorzenie, które polega na zaburzeniach pracy nadnerczy i deficycie dwóch kluczowych hormonów – kortyzolu i aldosteronu. Zespół Addisona dotyka zazwyczaj dorosłych w wieku około 30 lat, u dzieci jest niezwykle rzadki i objawia się bardzo wczesnym dojrzewaniem. Leczenie polega na podawaniu hormonów, które mogą stymulować symptomy menopauzy.

Emily cierpi też na objawy autyzmu i zespół lęku uogólnionego. Mama Emily stworzyła fundację GoFundMe, która zbiera pieniądze na kosztowane leczenie hormonami swojej córki.