Dieta, która wydłuża życie

Czy kawa, czekolada i czerwone wino mogą wydłużyć życie? Jeśli nie wyobrażacie sobie bez nich życia, mamy dobrą wiadomość. Według najnowszych badań, wszystkie te przyjemności mają właściwości przeciwzapalne i mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób uznawanych za cywilizacyjne. Co więcej, ich regularnie spożywanie ma pozytywny wpływ na długość naszego życia! Do takich wniosków doszli naukowcy z warszawskiej SGGW, którzy poddali ocenie różne sposoby odżywiania się kobiet i mężczyzn. Pod lupę wzięto ponad 70 000 przypadków, które były analizowane na przestrzeni 16 lat. Naukowcy porównali sposób odżywiania i długość życia w dwóch grupach. Wnioski z tego badania są zaskakujące: czerwone wino i gorzka czekolada mają silne działanie przeciwzapalne.

Skąd się biorą stany zapalne w organizmie?

Stan zapalny to naturalna reakcja organizmu na infekcje wywołane przez drobnoustroje albo zranienie. Rośnie wtedy temperatura ciała, a w miejscu uszkodzenia odczuwamy ból lub obrzęk. To miejscowa reakcja naszego układu odpornościowego. Gdy organizm upora się z uszkodzeniem lub infekcją - wszystko wraca do normy. Problem zaczyna się wtedy, gdy mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym. Przybiera on ukrytą formę i długo nie daje żadnych objawów, może być za to przyczyną wielu chorób związanych ze stylem życia, m.in. miażdżycy, choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, alergii, a nawet niektórych nowotworów. Chroniczne zapalenie przekłada się też na większy stres oksydacyjny, co z kolei sprzyja chorobom autoimmunologicznym, takim jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przyczyn przewlekłego stanu zapalnego jest wiele. Stres, zanieczyszczenie środowiska, leki, używki, a także hormony i antybiotyki w pożywieniu (m.in. mięsie z przemysłowej hodowli) - to wszystko może mieć działanie prozapalne. Na szczęście można je zneutralizować z pomocą potężnego sprzymierzeńca, jakim jest odpowiednia dieta.

Dieta przeciwzapalna - na czym polega?

Dieta przeciwzapalna bazuje na produktach, które mają silne właściwości przeciwutleniające - czyli takich, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Jej zasady sformułował po raz pierwszy amerykański specjalista, dr Andrew Weila. Podstawowym zadaniem tej diety jest wyeliminowanie stanu zapalnego w organizmie i zapobieganie powstawaniu kolejnych. Według najnowszych badań, zaliczamy do nich także gorzką czekoladę, która jest bogatym źródłem magnezu i cynku, oraz czerwone wino, które zawiera resweratrol - jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Na czym polega ta dieta - i jakie produkty są jej podstawą? Sprawdź w galerii!