Jaka część ciała najczęściej zdradza nasz wiek?

Wbrew pozorom wcale nie chodzi o twarz, ani nawet o szyję – bo o nią również w końcu zaczęłyśmy dbać w odpowiedni sposób. Gdzie zatem procesy starzenia są najbardziej widoczne? Mowa o… dłoniach - i to właśnie na nich, „jak na dłoni” widać, ile tak naprawdę mamy lat. Dlaczego tak się dzieje? Skóra dłoni jest przez większość z nas regularnie zaniedbywana. Podczas, gdy twarzy i szyi poświęcamy codziennie sporo uwagi, dłoniom w najlepszym razie serwujemy tylko nawilżający krem. Większość z nas nie używa bardziej skoncentrowanych preparatów, peelingów, ani ochrony UV. Tymczasem to właśnie słońce wyrządza dłoniom najwięcej szkody. Uszkadza struktury kolagenowe, przez co skóra traci swoją jędrność i elastyczność, a na dłoniach ujawniają się pierwsze zmarszczki. Słońce jest także główną przyczyną powstawania przebarwień, które niestety dodają nam lat. Oprócz tego, dłonie są też najbardziej narażone na szkodliwe działanie środków chemicznych i detergentów. Stosując mydła i żele myjące z dodatkiem siarczanów (np. SLS) zmywamy ze skóry warstwę hydrolipidową, powodując, że staje się sucha i szorstka oraz bardziej podatna na podrażnienia.

Jak zapobiec starzeniu się dłoni?

By opóźnić procesy starzenia się skóry, warto przede wszystkim zadbać o właściwą pielęgnację. Nawilżające kremy do rąk to nie wszystko. Jeśli chcemy, by dłonie jak najdłużej wyglądały młodo, niezbędna jest kilkuetapowa pielęgnacja, jaką stosujemy w przypadku twarzy, dekoltu i szyi. Jakie kroki powinna uwzględniać?

  • Przede wszystkim: chroń skórę przed słońcem. Odpowiednio wysoki filtr SPF uchroni nas nie tylko przed wiotczeniem skóry, ale również przed nieestetycznymi przebarwieniami, które z miejsca dodają nam lat. Na szczęście coraz więcej kremów do rąk jest wyposażonych w ochronę UV, ale jeśli takiego nie posiadasz – zadbaj o to, by stosować dodatkowe zabezpieczenie. Nie zapominaj o tym zwłaszcza, jeśli planujesz przebywać cały dzień na zewnątrz.
  • Używaj delikatnych środków myjących. Niestety, większość mydeł do rąk, żeli pod prysznic, szamponów i kosmetyków do oczyszczania twarzy zawiera siarczany (znane jako SLS lub SLeS), które są bardzo silnymi detergentami. Zmywają one ze skóry jej naturalną warstwę wodno-tłuszczową i powodują, że staje się sucha i szorstka. Jeśli masz wrażliwą skórę, zwróć uwagę na to, jakich kosmetyków używasz do mycia. Wybieraj łagodne żele myjące i szampony bez SLS, a zwykłe mydło najlepiej zamienić na łagodną kostkę myjącą. Wrażliwcy powinni unikać też substancji zapachowych.
  • Unikaj kontaktu z silnymi detergentami. A jeśli już musisz się z nimi zetknąć – rób to w gumowych rękawiczkach. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzątanie łazienki czy zwykłe zmywanie naczyń – im mniejszy kontakt z chemią, tym lepiej dla skóry dłoni.
  • Nawilżaj i złuszczaj. Tak samo jak skóra twarzy, ta na dłoniach również potrzebuje regularnego złuszczania i nawilżania. Peeling pomoże ją wygładzić i umożliwi głębsze wnikanie substancjom odżywczym z kosmetyków. Krem do rąk wzmocni warstwę ochronną skóry, co zapobiegnie utracie wody. Pamiętaj o nim zwłaszcza zimą.

Co zrobić, gdy skóra dłoni się starzeje?

Starzenie się dłoni często wyprzedza to, co dzieje się z naszą twarzą. Zwłaszcza, jeśli nagminnie zapominamy o ochronie UV. Na szczęście nawet wtedy, gdy pierwsze objawy dają o sobie znać, można skutecznie im przeciwdziałać. Współczesna medycyna estetyczna zna mnóstwo sposobów na odmłodzenie dłoni. Jak zmniejszyć widoczność zmarszczek, usunąć przebarwienia i sprawić, że wystające żyły wrócą na swoje miejsce? Oto 5 najskuteczniejszych zabiegów na dłonie – zajrzyj do galerii!