W domu trzymamy wiele rzeczy, które nie mają praktycznego zastosowania. Zbieramy przedmioty na ozdobę, dla atmosfery lub tak zwane "przydasie". Przesądy mówią nam jednak, że niektóre z ozdób mogą działać niekorzystnie na dom i jego mieszkańców. Ta rzecz w domu przynosi pecha. Podobno nie warto trzymać jej nawet na ozdobę. Przeczytaj o szczegółach poniżej.

Jaka ozdobna rzecz w domu przynosi pecha?

Wiele pięknych rzeczy pochodzi wprost z natury. Zachwycają nas wzory, kolory i delikatność przyrody. Jednym z najbardziej fascynujących i pięknych stworzeń jest paw. Nic dziwnego więc, że wiele osób zbiera porzucone przez pawia pióra, które hipnotyzują swoim kolorowym "oczkiem". Kojarzono je z majestatem, bogactwem i szacunkiem. Ludzie zdawali się być zaczarowani tym widokiem, co przyniosło różne wierzenia na ich temat.

Jeden z przesądów głosi, że pawie pióro w domu przynosi pecha. Osoba, która ma prawie pióro, mogą spotkać nieszczęścia, pechowe sytuacje, wypadki, a nawet przedwczesna śmierć. Posiadanie piór pawia w domu negatywnie wpływa na domowników. Podobno mogą czuć się nieobecni, skołowani i pozbawieni energii. Niektórzy nawet twierdzą, że wzór pawiego pióra to czarcie oko, które obserwuje ludzi i dokucza im na co dzień. To pióro ma przynosić pecha szczególnie aktorom. Dlaczego pawie pióro jest pechowe? Na ten temat istnieje kilka teorii.

Zobacz też:

Skąd wziął się przesąd o pechowym piórze?

Majestatyczne pawie budzą podziw, ale także i podejrzliwość. Jak już pisaliśmy, podobno pawie pióra w domu przyciągają pecha. Dlaczego tak głoszą przesądy?

Motyw pawiego pióra był bardzo popularny w związku z mitologią, przez co w następnych wiekach próbowano zdyskredytować jego wdzięk. Pawia uznawano za zwierzę dumne i próżne, a jego krzyk, ostrzegający przed niebezpieczeństwem odczytywano jako przestrogę również dla ludzi. Często odbierano te dźwięki także jako groźbę nadchodzącego nieszczęścia i śmierci. Unikano pawiów, ich krzyków, piór i wszystkiego, co z nim związane, by ustrzec się od kłopotów.

Tajemnicze wzory na piórach pawia niektórzy kojarzyli z działaniem złych mocy, co dodatkowo odstraszać miało przed ich gromadzeniem, a zwłaszcza pozyskiwaniem ich w zbyt dużej ilości. W pewnych kulturach pawie pióro nadal jednak uznaje się je za symbol szczęścia i powodzenia.

Zobacz także:

  • Znalezione pióro pawia ma wróżyć wizytę przyjaciela.
  • Wzór pawiego pióra oznacza wiadomość od bliskich, w tym od zmarłych.
  • Gdy dziecko bawi się piórem lub je znajdzie, wróży to gości.
  • Pawie pióro stosuje się jako amulet na powodzenie w pracy i szczęście na co dzień.

Jak zatem traktować pawie pióra? Najlepiej wybrać takie ozdoby do domu, które kojarzą się nam pozytywnie i bezpiecznie. Jeśli jesteś miłośnikiem natury i pawich piór, uwierz w nich pozytywny wpływ, a na pewno unikniesz pecha.

Sprawdź także: