Umyj ręce w ciepłej wodzie z mydłem.

Przygotuj mleko według przepisu na opakowaniu - proporcje są przewidziane tak, żeby niemowlę mogło dobrze strawić posiłek. Jeśli dosypiesz za dużo proszku do wody, wówczas żołądek i wątroba dziecka będą zbyt obciążone - mogą się pojawić zaparcia i bóle brzuszka. Jeśli malec się nie najada, możesz przygotować mu większą porcję (więcej proszku, ale i więcej wody!). Użyj do tego wody niskozmineralizowanej, bez gazu, najlepiej takiej, która jest przeznaczona specjalnie dla małych dzieci (polecana np. przez Instytut Matki i Dziecka) i koniecznie - ze świeżo otwartej butelki.

Przed karmieniem sprawdź, jak mleko wypływa ze smoczka. Kiedy odwrócisz butelkę do góry dnem i potrząśniesz nią kilka razy, mleko powinno wyciec małym strumieniem, a po chwili zacząć kapać drobnymi kroplami. Jeśli strumień jest za duży, dziecko może się krztusić albo pić zbyt szybko, co z kolei powoduje kolki. Jeżeli mleko wypływa zbyt wolno, maluch będzie się niecierpliwił.

Strząsając odrobinę mleka na własne przedramię, sprawdź, jaka jest jego temperatura - czy nie jest za ciepłe.

Usiądź wygodnie, weź dziecko na ręce, a następnie ułóż je na swoim przedramieniu, najlepiej w pozycji półsiedzącej.

Przechyl butelkę tak, żeby mleko wypełniało cały smoczek - inaczej maluch niepotrzebnie nałyka się powietrza.

Muśnij policzek maleństwa palcem lub smoczkiem. Kiedy odwróci głowę w kierunku butelki, włóż smoczek do jego buzi.

W trakcie karmienia zmień ręce - przełóż dziecko i butelkę - maluch będzie mógł wtedy swobodnie się porozglądać, a tobie będzie znacznie wygodniej.

Pozwól dziecku zakończyć posiłek, kiedy samo zechce.

Po karmieniu potrzymaj malucha w pozycji pionowej i poczekaj, aż mu się odbije. Jeśli przy tym nieco mleka mu się uleje, to nic takiego - tylko bardzo częste i obfite ulewanie (czyli tak naprawdę wymioty) powinno cię zaniepokoić.

Butelkę i smoczek myj (wodą i mydłem dla dzieci) po każdym karmieniu, by nie zaschły na nich resztki mleka. A następnie sterylizuj (do 1. urodzin dziecka!) - najlepiej raz na dzień "zbiorczo" - po kilka butelek i smoczków. Możesz używać sterylizatora lub umyte butelki i smoczki gotować pod przykryciem 5 minut. Nie wycieraj ich, ale postaw na używanej tylko do tego celu ściereczce i poczekaj, aż wyschną. Przechowuj je w suchym, zamkniętym pojemniku.