W social mediach każdego dnia widzimy zdjęcia uśmiechniętych ludzi pracujących i uczących się z domu. Bardzo często pojawia się pytanie „jak oni to robią?”. Przecież my też chcemy sobie radzić i próbujemy znaleźć balans w tej codziennej, a jednak niecodziennej i trudnej sytuacji. Poznajcie kilka rad, które pomogą wam lepiej pogodzić pracę i naukę w domu!

Krok 1: przygotuj miejsce pracy

Jeżeli masz problem ze skupieniem się i wyznaczeniem wyraźnych granic pomiędzy pracą a czasem wolnym lub pracą a pomaganiem dzieciom w nauce zdalnej, zadbaj o to, aby każdy domownik miał swoją własną strefę skupienia. Może być to nawet niewielkie biurko, które każdego dnia służy do wypełniania obowiązków, bez względu na to czy mowa o pracy czy nauce. Jeżeli raz ustalimy, gdzie pracujemy, dużo łatwiej będzie nam się w tym miejscu skupić.

Jeżeli do tej pory zdarzało Ci się pracować z łóżka lub pozornie wygodnej kanapy – natychmiast przestań! Podziękuje Ci za to Twój kręgosłup! Nienaturalna pozycja i wielogodzinne wykrzywienie pleców połączone z napięciem i stresem mogą skutkować w bólem całych pleców. Łóżko i kanapa powinny kojarzyć Ci się z relaksem, a nie z wykonywaniem obowiązków, dlatego pozostaw tę strefę wolną od pracy.

Krok 2: wyznacz wyraźne granice

Czas pracy i nauki powinien być poświęcony właśnie na te czynności. Unikaj dodatkowego rozproszenia i nie odkładaj obowiązków na później. Pomimo tego, że pracujesz z domu, nie powinnaś całego wieczora spędzać nad komputerem tylko dlatego, że jest w pobliżu. Gdy pracowałaś w biurze, nie wracałaś do niego wieczorem, aby odpowiedzieć na kilka dodatkowych maili, prawda? Pracując z domu też musisz stawiać granice i pozwolić sobie na zasłużony odpoczynek.

Pamiętaj także o rozmowie z dziećmi i wytłumaczeniu im, dlaczego tak ważna jest cisza i możliwość skupienia się. Dla nich ta sytuacja jest równie trudna, dlatego konieczne jest wytłumaczenie im powodu, dla którego wszyscy zostajemy w domu. Powinniśmy także zorganizować im tak czas, abyśmy mogli znaleźć chwilę, aby wykonać swoje zadania.

Krok 3: zaplanuj przerwy

Wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej nie jest najlepszym rozwiązaniem dla zachowania komfortu naszych mięśni oraz prawidłowej postawy ciała. Dlatego tak ważne jest, by w ciągu każdej godziny spędzonej w pozycji siedzącej, wygospodarować minimum 5 minut na delikatny rozruch. Wystarczy krótki spacer dookoła pokoju, kilka skłonów czy krążeń biodrami. Warto wprowadzić u siebie nawyk wykonywania 3 ćwiczeń, które pozwolą minimalnie rozciągnąć mięśnie i rozprostować kręgosłup. Długie godziny spędzone przed komputerem to także wyzwanie dla naszych oczu, dlatego raz na kilkanaście minut wyżyj za okno, postaraj się rozluźnić i skupić na oddalonym budynku lub roślinie. Regularne powtarzanie tego ćwiczenia pomoże nam uniknąć bólów głowy lub pogorszenia wzroku.

Zobacz także:

Krok 4: przygotuj się!

Przed przystąpieniem do codziennych obowiązków pamiętaj o zjedzeniu pożywnego śniadania, wywietrzeniu pokoju oraz wyłączeniu ewentualnych rozpraszaczy w postaci telewizji czy muzyki. Miej pod ręką szklankę wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie sprzyja optymalnej pracy umysłu, jest jednym z najważniejszych czynników dla sprawnego funkcjonowania całego ciała.

Jesteś gotowa i siadasz do biurka? To teraz wyobraź sobie taką sytuację!

W jednym pokoju w pocie czoła pracujesz ty, w drugim mąż, a w trzecim jedno dziecko rozpoczyna zajęcia, a drugie próbuje włączyć ulubiony serial online i nagle… internet zaczyna szwankować! Mąż nie może załadować ważnego dokumentu, a Ciebie w połowie słowa wyrzuciło z ważnego spotkania. W tym samym momencie z drugiego pokoju dochodzi zdesperowany głos, że głos Pani od matematyki się zaciął i nie wiadomo, jaki temat będzie dzisiaj przerabiany. Brzmi choć trochę znajomo? Jeżeli tak, to do naszej listy trzeba dodać kolejny krok – wybór niezawodnego, stabilnego i szybkiego łącza internetowego!

Krok 5: zadbaj o niezawodny internet

Pracujemy w domu od roku, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest stabilny i szybki internet, aby cała rodzina bez przeszkód mogła wykonywać swoje codzienne obowiązki. Jeżeli do tej pory miałaś problemy z internetem, warto zastanowić się nad zmianą, która sprawi, że będziesz mieć dostęp do szybkiego i niezawodnego łącza. Światłowód T-Mobile dostępny jest dla mieszkańców większych i mniejszych miejscowości, dzięki czemu każdy może pracować i uczyć się bez przeszkód. Możesz użyć specjalnej wyszukiwarki, aby sprawdzić dostępność łącza w swoim miejscu zamieszkania.   

Wraz z internetem od T-Mobile możesz zyskać rabat na abonament telefoniczny, nowy smartfon lub laptop. Dodatkowo dla klientów czekają ciekawe promocje! Dla osób, które już mają abonament w T-Mobile lub go zakupią, T-Mobile przygotował ofertę z internetem światłowodowym, w której do końcu roku nie ponoszą żadnych opłat. Użytkownik może wybrać jedną z trzech prędkości: do 300, do 600 lub do 900 Mb/s. Nowi użytkownicy będą mogli wybrać ofertę abonamentową XS, S, M lub L z dowolnym telefonem, a T-Mobile w powitalnym prezencie opłaci za nich pełne 6 miesięcy usług i rat za urządzenie. W tym wariancie umowa jest podpisywana na okres 24 miesięcy i 36 rat za urządzenie z opłatą początkową za telefon.

Co zyskujemy, przechodząc do T-Mobile?

Ultraszybki Internet, który pozwala na pobieranie z prędkością do 900 Mb/s, wysyłanie z prędkością do 300 Mb/s! Komfortowe surfowanie, czyli korzystanie z domowej sieci WIFI przez wielu użytkowników bez przeszkód i ograniczeń. Dla fanów gier online – będą działałby bez opóźnień, a wszystkie aktualizacje będą pobierać się błyskawicznie. Po pracy możesz całą rodziną oglądać filmy i seriale w najlepszej jakości, w rozdzielczości 4K. Pamiętaj, że pogodzenie pracy i nauki z domu może być trudne, ale jest niezwykle ważne. To od tego, jak radzimy sobie z obowiązkami zdalnie zależy nasza przyszłość!