Ciąża: szkodliwe substancje dla kobiet w ciąży

Według dr Janice Jurkas, kobiety w ciąży powinny wyeliminować lub bardzo ograniczyć kontakt z plastikowymi pojemnikami. Dotyczy to głównie odgrzewanych posiłków w mikrofali, gdzie żywność ma bezpośredni kontakt z nagrzewającym się plastikiem.

Badania wskazują, że kobiety jedzące posiłki z plastikowych naczyń czy pojemników oraz te, które mają kontakt z silnymi substancjami zapachowymi, jak perfumy, mogą narazić swoje nienarodzone dziecko na długotrwałe uszkodzenia mózgu.

Najnowsze badania dotyczące kobiet w ciąży

Chociaż badania zostały przeprowadzone na razie na myszach, wszystko wskazuje na to, że jeśli chodzi o ftalany (związek który jest sprawcą całego zamieszania) - mózg zwierzęcia i człowieka reagują na niego podobnie. Osobniki, których matki zostały narażone na silne wystawienie na ftalany miały problemy z szybszym przystosowaniem się do nowego środowiska oraz reakcją na bodźce.

Naukowcy od dłuższego czasu podejrzewali ftalany o negatywny wpływ na kobiety w ciąży i małe dzieci. Związek ten jest prawdopodobnie odpowiedzialny za częstsze zachorowania na astmę czy niższy poziom IQ u naszych pociech.

Co zrobić by moje dziecko było bezpieczne?

Czekając na dokładniejsze wyniki swoich odkryć, naukowiec nie ma dla nas dobrych wieści. Według niej zakazanie używania szkodliwych substancji nie będzie możliwe, ze względu na brak natychmiastowych silnych reakcji alergicznych w kontakcie z substancją. Zaleca więc, by kobiety w ciąży dla dobra płodu ograniczyły kontakt z plastikiem oraz wszelkiego rodzaju substancjami zapachowymi jak: odświeżacze powietrza, dezodoranty czy perfumy.

Co o tym sądzicie?