Szczepionka przeciw HPV zniknęła z aptek

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest jedną z najbardziej polecanych przez lekarzy, ponieważ umożliwia całkowite wyeliminowanie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepi się nie tylko kobiety, ale również mężczyzn, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Wtedy gwarantuje niemal 100% skuteczności. Warto jednak zaszczepić się również później, ponieważ nawet wtedy znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowania. Chętnych do szczepień nie brakuje, brakuje za to szczepionek. Większość farmaceutów przyznaje, że ostatnie szczepionki udało im się zdobyć w styczniu. Z tym samym problemem mierzą się lekarze. Wielu przyznaje, że mimo wydawania pacjentkom recept lub skierowań, większość wraca z kwitkiem. Dlaczego zabrakło szczepionek? Sytuację skomentował dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny:

- To wszystko przez wzmożone zainteresowanie szczepieniami, a także przez brak możliwość "doprodukowania" szczepionek w szybkim czasie. Jednego roku szczepi się troszeczkę więcej, innego troszeczkę mniej osób i trudno jest na zapas zgromadzić szczepionki. Zwłaszcza że taka szczepionka, która kosztuje znaczne pieniądze, przeterminowuje się i potem po prostu trzeba to wyrzucić.

Szczepionka przeciw HPV umożliwia wyeliminowanie zachorowań na raka szyjki macicy

Na rynku istnieje kilka szczepionek, które podaje się w dwóch lub trzech dawkach, w odstępie kilku miesięcy. W niektórych krajach szczepienia przeciwko wirusowi HPV są powszechne. W Australii funkcjonuje program profilaktyczny, który zapewnia nie tylko szczepienia, ale również kompleksowe badania w kierunku wykrycia obecności wirusa. Dzięki temu kraj ten ma największą szansę na wyeliminowanie raka szyjki macicy. Za jego przykładem podąża Wielka Brytania, która postanowiła wprowadzić podobne programy. Skuteczność szczepionki potwierdzają badania. Przeprowadzone w 14 wysoko rozwiniętych krajach pokazały, że w czasie od rozpoczęcia programu szczepień liczba zakażeń zmniejszyła się o 83% w grupie wiekowej 15-19 lat, a w grupie 20-24 o 66%. 

Szczepionka przeciw HPV - jaka jest cena?

Obecnie w Polsce szczepionki przeciwko HPV nie są refundowane. Kilka miesięcy temu pojawiła się obietnica ze strony władz Warszawy, dotycząca darmowych szczepień dla dziewczynek i chłopców do 12. roku życia. Ponadto programy dofinansowania do szczepień mogą być wprowadzane przez samorządy, w ramach programów promocji zdrowia. Niestety tylko niektóre jednostki się na nie zdecydowały. Informacje o prowadzonych programach są dostępne na stronach internetowych powiatów. Jeśli jednostka samorządu, pod którą podlegamy, nie zdecydowała się na program dofinansowań, koszty szczepienia musimy ponieść samodzielnie i wynoszą one około 500 zł za jedną dawkę.

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród kobiet

Rak szyjki macicy, któremu przeciwdziała omawiana szczepionka, jest czwartym najczęstszym nowotworem wśród kobiet. Ma też wysoki wskaźnik śmiertelności. Podczas choroby nie występuje dużo objawów, dlatego często wykrywany jest w późnym stadium. Co więcej, około 80% z nas (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) w ciągu życia zostaje zakażonych tym wirusem, jednak u większości pozostaje on nieaktywny. Szczepionka przeciw wirusowi HPV zapewnia niemal całkowite bezpieczeństwo przed zachorowaniem i warto się nią zainteresować, gdy tylko ponownie pojawi się na rynku.

Czy jesteście zainteresowane szczepieniem przeciwko HPV?