Czy rodzice chcą szczepić swoje dzieci?

Szczepienia dzieci to temat, który wciąż wzbudza wiele kontrowersji. W mediach co jakiś czas pojawiają się niepokojące informacje, że coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. Na nic straszne przypadki zza granicy, gdzie niezaszczepione dzieci zapadają na choroby, które do tej pory znaliśmy z kart historii. Nasze państwo walczy z nieodpowiedzialnymi decyzjami rodziców, którzy narażają życie swoich dzieci, wprowadzając między innymi zakaz przyjmowania do żłobków, czy przedszkoli niezaszczepionych dzieci.

W burzy argumentów za i przeciw, Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadził na początku października sondaż, w którym zapytał Polaków, czy szczepienia dzieci w Polsce powinny być obowiązkowe.

Wyniki sondażu są pocieszające: 77% Polaków uważa, że szczepienia dzieci w Polsce powinny być obowiązkowe, a państwo powinno tego pilnować. Co więcej, ponad połowa ankietowanych twierdzi, że dzieci, które nie mają szczepień nie powinny być przyjmowane do publicznych placówek oświatowych. Tylko 17.8 proc. uważa, że rodzice powinni sami decydować, czy szczepić swoje dzieci.  Niecałe 5% badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Szczepienia obowiązkowe: kto jest przeciwko?

Z sondażu IBRiS wynika, że bardziej sceptyczni wobec zniesiena szczepień są mieszkańcy wsi i miast liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Co piąta zapytana osoba stwierdziła, że szczepienie dzieci powinno być dobrowolne. Wśród ankietowanych z większych miast za zniesieniem szczepień obowiązkowych jest zaledwie 13% badanych.

Badania pokazały również, że częściej zniesienie obowiązku szczepień popierają kobiety (19%) niż mężczyźni (16%). Są to głównie osoby pomiędzy 18. a 29. rokiem życia (52%). Starsza grupa osób: miedzy 40. a 60. rokiem życia podchodzi bardziej sceptycznie do tego pomysłu.

Jan Bondar - rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego dla "Rzeczpospolitej" powiedział: "Ponad 90 proc. Polaków szczepi swoje dzieci. Wielu z tych, którzy opowiadają się za dobrowolnością i tak by zaszczepiło swoje dzieci, ale chcą zniesienia obowiązku z powodu przekonania, że najważniejsza jest wolność jednostki. Prawdziwi antyszczepionkowcy to bardzo wąska grupa. Mamy w Polsce nieco ponad 30 tys. dzieci, które nie przeszły pełnego kalendarza szczepień. Wśród nich dzieci przeciwników szczepień stanowią nie więcej niż 30 proc."

Sondaż został przeprowadzony dla gazety po burzliwej debacie w Sejmie, która miała miejsce na początku października, nad obywatelskim projektem ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, złożonego przez osoby sceptycznie nastawione wobec szczepień.

Zobacz także: