Szczepienia dzieci a koronawirus: zalecenia lekarzy

Liczba zarażonych koronawirusem SARS-COV-2 w Polsce z dnia na dzień rośnie, co sprawia, że każdego dnia docierają do nas nowe informacje związane z tym, co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Jedną z takich informacji jest najnowsze zalecenie lekarzy i epidemiologów, którzy wprowadzają zawieszenie szczepień ochronnych.

Celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzieży i osób dorosłych, zalecają zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Jak tłumaczą eksperci nie ma przeciwwskazań medycznych do szczepień w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, lecz chodzi o "ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii, kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby."

Lekarze zalecają pozostanie z dziećmi w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, jednocześnie przypominając, że "dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne."

Szczepienia dzieci a koronawirus: wyjątki

Jak w zaleceniu pisze grupa ekspertów, są pewne wyjątki jeśli chodzi o szczepienie dzieci w czasie zagrożenia koronawirusem:

Jedynym medycznym wyjątkiem uzasadniającym natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Autorami "Zalecenie okresowego zawieszenia szczepień ochronnych" są: prof. dr hab. Jarosław Peregut-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. dr hab. Teresa Jackowska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii, dr hab. Hanna Czajka, ekspert ds. szczepień Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, oraz prof. dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii. 

Co z bilansami zdrowia dziecka?

Krajowi Konsultanci w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej i Pediatrii jeszcze przed wprowadzeniem zawieszenia szczepień ochronnych zalecili placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej odroczenie bilansów dzieci zdrowych do 30 kwietnia.

Przypomnijmy, że bilanse zdrowia dziecka wykonywane są w 2., 4., 5. lub 6., 10., 14. roku życia i ostatni pomiędzy 16. a 19. rokiem życia dziecka. Są to badania, które pozwalają stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija.