Szampon w czym innym niż plastikowa butelka? Albo mały krem do rąk w ciężkim, szklanym opakowaniu? Choć – jako konsumenci – staramy się myśleć o sobie dobrze i na wielu płaszczyznach odnaleźć się w trendzie „eko”, wciąż wielu z nas z trudem to sobie wyobraża. A wyobrazić sobie trzeba, bo do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych, wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu, a ponad połowa wytwarzanych w Europie odpadów z tworzyw sztucznych ma być poddawana recyklingowi. Dlaczego?

Tak ambitne cele narzuciła nam Komisja Europejska w tzw. Strategii Plastikowej. Dla Polski, która jest na 22. miejscu pod względem poziomu recyklingu wszystkich odpadów opakowaniowych, to wielkie wyzwanie. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, jako pierwszy związek branżowy nad Wisłą, podjął temat Strategii Plastikowej i spytał Polaków, na jakie zmiany w opakowaniach kosmetyków są gotowi. Co odpowiadaliśmy?

Szampon w kostce co to takiego? 

Wnioski z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie ponad 2500 konsumentów są optymistyczne. Choć przyznać trzeba, że w XXI wieku klienci nie chcą iść na kompromisy. Według nich kosmetyk ma spełniać wszystkie dotychczasowe wymagania, być bliski pod względem składu, działania, przekonań i upodobań oraz bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i natury. Na wysokim miejscu w kategorii ważności pojawia się jednak aspekt ekologiczności opakowania.

Jak odpowiadali ankietowani?

 • Pytani o kryteria, którymi kierują się przy zakupie kosmetyków, jako bardzo ważne respondenci wskazywali w pierwszej kolejności skuteczność działania i odpowiedni dobór produktów oraz skład. Ale tuż za nimi drugą najważniejszą grupę cech utworzyły ekologiczne aspekty kosmetyku i jego przyjazność dla środowiska. Co zaskakujące, znalazły się one w tym zestawieniu przed ceną!
 • Wśród najważniejszych cech opakowań produktów respondenci konsekwentnie wskazali najpierw na informacje o właściwościach i składzie kosmetyku. Kolejną grupę najliczniejszych odpowiedzi stanowiły te wskazujące na przyjazność środowisku: ekologiczność, biodegradowalność i możliwość ponownego użytku opakowania. Bardzo wysoko uplasowało się też bezpieczeństwo opakowanego kosmetyku.
 • Potwierdzenie tych deklaracji znajdujemy też w odpowiedziach na pytanie Czy kupując kosmetyki zwracasz uwagę na to, czy opakowanie jest przyjazne dla środowiska?. Zaledwie 2% respondentów zadeklarowało, że nie robi tego nigdy, a 6% przyznało, że czyni to rzadko.

Na uwagę zasługuje fakt, że Polacy deklarują gotowość w partycypowaniu w kosztach zarządzania plastikiem. Co jednak kluczowe, polscy konsumenci przejawiają zdroworozsądkowe, realistyczne podejście do opakowań plastikowych, będące w kontrze do populistycznych haseł propagujących całkowite zerwanie z tym tworzywem. Prawie 75% respondentów zgodziło się z twierdzeniem, że plastiku nie da się całkiem wycofać, a należy go przetwarzać i ponownie wykorzystywać.

My myślimy dokładnie tak samo. Przy tej okazji nasuwa się myśl związana z ostatnim hitem sprzedażowym, tj. szamponem w kostce. Czy polecamy? Jest to świetne rozwiązanie proponowane nam przez producentów kosmetyków. Osoby decydujące się na stosowanie mydeł w kostce w skali roku mogą przyczynić się do obniżenia produkcji plastikowych butelek o kilkanaście sztuk. Oczywiście osobom, które nie mają dostępu w sklepach stacjonarnych do mydeł w kostce lub nie są zwolennikami zakupów online polecamy wybierać kosmetyki o mniejszym oddziaływaniu na środowisko (których opakowania zostawiają mniejszy ślad środowiskowy). To znaczy wybieranie przy jednorazowych zakupach dużych plastikowych opakowań kosmetyków, najlepiej jasnych, aby przynajmniej takim posunięciem zmniejszać liczbę ich produkcji. Jeśli natomiast możesz pozwolić sobie na szampony w kostce – oto kilka produktów, które ci polecamy:

Szampon w kostce - czym różni się od tego w butelce?

Kluczową i bardzo częstą różnicą pomiędzy szamponem w kostce, a tym w klasycznej butelce jest jedynie forma, w której jest sprzedawany. Szampon w kostce podobnie jak ten płynny to najczęściej połączenie: olejków eterycznych, olejów, maseł różnej maści i środków spieniająco-myjących. Z pespektywny wpływu na zdrowie nie można ocenić, który z nich jest lepszy dla włosów i skóry głowy. Najczęściej mają niemalże identyczne składy, a bardzo wnikliwe porównania można robić dopiero w przypadku 2 konkretnych, wybranych wcześniej kosmetyków.

Szampon w kostce jest droższy od klasycznego szamponu?

Ceny szamponów w kostkach wahają się od 25 zł aż do 60 zł, przy czym cena przeciętnego szamponu z drogerii to ok. 15 zł. Wynika to z faktu, że szampony w kostce są eko hitem, przez co sa droższe? Według nas nie. Kosmetyki te produkowane są przy użyciu podobnych składników, co szampony w butelkach, a wystarczają nawet na 3 miesiące. Wniosek? Kupując szampon w kostce raz na ok. 3 miesiące musimy martwić się, że produkt się kończy, a dodatkowo oszczędzamy 3 plastikowe butelki, które dawno by wylądowały w koszu.

Szampon w kostce Herbs&Hydro - Konopie z Malinami

Główne składniki:
 • Olej z nasion maliny  – poprawia miękkość i gładkość włosów oraz działa antyoksydacyjnie. Wyjątkową cechą oleju z nasion malin jest bardzo silne działanie ochronne przed promieniowaniem UV.
 • Masło kakaowe - zmiękcza i nabłyszcza włosy, działa nawilżająco, regeneruje włosy zniszczone i suche.
 • Biała glinka – Działa oczyszczająco, przeciwzapalnie i złuszczająco, absorbuje metale ciężkie i toksyny, usuwając je ze skóry i włosów.
 • Karagen  (glony morskie)  – pomaga w utrzymaniu właściwego stopnia wilgotności warstwy rogowej naskórka.
 • Glinka czerwona – doskonale oczyszcza z sebum oraz zmiękcza i odżywia włosy. Ma działanie przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne.
 • Olej konopny – ma właściwości przeciwzapalne, regeneracyjne i stymulujące wzrost włosów. Nadaje blask i normalizuje.
 • Olej rycynowy -  zawiera witaminę E oraz kwasy Omega. Regeneruje i wzmacnia włosy.
 • D-Pantenol – ma właściwości nawilżające i kojące. Zmniejsza stany zapalne i nawilża.
 • Witamina E  – przeciwutleniacz, naturalny konserwant.

2. Biovene Barcelona, Citrus Dream szampon w kostce

Silnie skoncentrowany szampon w kostce napakowany jest mocą naturalnych składników i olejkami eterycznymi. Jedna kostka jest odpowiednikiem trzech butelek szamponu. Pieni się tak samo jak klasyczny szampon. Idealny dla normalnych i przetłuszczających się włosów. Bezpieczny także dla farbowanych.

Zobacz także:

 

3. Organic Hair szampon w kostce o zapachu grejpfruta - Stara Mydlarnia

Szampon w kostce stworzony na bazie łagodnego, biodegradowalnego detergentu z oleju kokosowego wzbogacony o odżywkę, masło shea, inulinę, łagodzący pantenol oraz witaminę E. Idealny w podróży. Doskonale oczyści włosy. Innowacja w postaci kostki tworzy pianę, która nie wysusza oraz pozostawia przyjemne, jedwabiste włosy.

Kosmetyczny bestseller w duchu zerowaste:

• wystarcza na około 65-80 myć, co odpowiada 3 butelkom szamponu,
• opakowanie wielokrotnego użytku, kupujesz sam wkład bez kolejnego plastiku,
• wzrost dbania o planetę.

Stosowanie szamponów w kostce jest banalnie proste: wystarczy zmoczyć kostkę szamponu i spienić ją o wilgotne włosy. Spróbujecie? My już próbowałyśmy, a teraz czekamy na odżywki do włosów w kostce.