Szampon na porost włosów?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i jeśli w ostatnim czasie nie nasiliło się - raczej nie ma powodów do niepokoju. To, czy mamy włosy rzadkie, czy gęste zależy w dużej mierze od naszych genów, a zmiana tej cechy nie należy do najłatwiejszych. Nadmierne wypadanie włosów należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem, który zleci niezbędne badania - przyczyną przerzedzania się kosmyków mogą być zmiany hormonalne, niedobory witamin i minerałów, stres, przemrożenie skóry głowy i wiele innych, na które nie pomogą nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji. Kiedy przyczyna jest znana, można wspomóc kurację wspomnianymi kosmetykami: szamponem, odżywką, czy wcierką. Produkty, które potocznie nazywamy tymi "na porost włosów" zazwyczaj jednak reklamują się jako te, które powstrzymują ich wypadanie. To dlatego, że skuteczność kosmetyków nakładanych zewnętrznie, zwłaszcza na kilka minut, jak szampon czy odżywka, w kontekście stymulacji mieszków włosowych jest niewielka. Szampony w kuracji wspomagającej wypadanie włosów poprawiają ogólną kondycję skóry głowy i wzmacniają kosmyki, Oto kilka substancji, które powinny znaleźć się w szamponie zagęszczającym włosy.

Aminexil

Aminexil to opatentowana substancja, który działa bezpośrednio na mieszek włosowy. Nie tylko stymuluje włos do wzrostu (podczas badania zaobserwowano wydłużenie fazy wzrostu względem fazy spoczynku kosmyka) ale również zapobiega nadmiernemu włóknieniu i sztywnieniu kolagenu odkładającego się w okół cebulek włosa. Związek ten znajdziemy w wielu specjalistycznych preparatach do pielęgnacji skóry głowy oraz przeciwko łysieniu.

Biotyna i skrzyp polny

Zarówno biotyna jak i skrzyp polny są podstawowymi składnikami kosmetyków i suplementów wzmacniających włosy i paznokcie. Nie bez przyczyny: ta para jest niezbędna dla ich dobrej kondycji. Skrzyp polny zawiera mnóstwo krzemionki i selenu, które wzmacniają włosy, ale przede wszystkim pielęgnują skórę głowy: zapobiegają jej przetłuszczaniu i poprawiają ukrwienie, co przekłada się na odżywienie mieszków włosowych. Biotyna wzmacnia kosmyki na długości i optycznie je zagęszcza. 

Kofeina

Szampony i odżywki z kofeiną mają za zadanie pobudzić mikrokrążenie w skórze głowy. Oznacza to, że wraz z krwią do mieszków włosowych i cebulek dotrze więcej tlenu i substancji odżywczych, co w efekcie wpłynie na kondycję kosmyków. Kofeina również odświeża skalp i rewitalizuje włosy.

Zobacz też: Prezenty świąteczne dla włosomaniaczek - nasze TOP 5

Mięta pieprzowa

Wyciąg z mięty pieprzowej również świetnie wpływa na skórę głowy. Podobnie jak poprzednicy, poprawia krążenie, ale jest też świetny w pielęgnacji skóry z łupieżem i problemem nadmiernego przetłuszczania się, co może mieć wpływ przerzedzenie fryzury. Szampon reguluje pracę gruczołów łojowych jednocześnie intensywnie nawilżając skórę. 

Żeń-szeń

Żeń-szeń to prawdziwy przyjaciel skóry głowy. Pobudza krążenie, odżywia, nawilża i chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wzmacnia cebulki włosa, dzięki czemu kosmyki są odporne na wypadanie, złamania i mniej podatne na urazy mechaniczne.  

Jak stosować szampon na porost włosów?

Szampony bogate w składniki zapobiegające wypadaniu włosów należy stosować nieco inaczej niż te, które służą po prostu odświeżeniu kosmyków i skóry głowy. Aby substancje aktywne miały szansę zadziałać, produkt należy przed spłukaniem potrzymać na głowie minimum 5-7 minut, o ile producent nie zaleci inaczej. Kluczowy w pielęgnacji jest również masaż skalpu - możemy wykonywać go podczas mycia głowy, lub na suchych włosach, korzystając ze specjalnych masażerów lub swoich dłoni. Masaż stymuluje krążenie, odpręża i pozwala dokładnie oczyścić skórę z łoju i nagromadzonych kosmetyków do stylizacji.