Syndrom TATT: co to takiego?

Nazwa syndromu "TATT" pochodzi od angielskich słów Tired All the Time (czyli "zmęczony przez cały czas"). Jeśli i ty masz poczucie, że towarzyszy ci ciągłe zmęczenie i niewyspanie, ciężko ci zebrać myśli i to uczucie nie opuszcza cię przez dłuższy czas, to znaczy, że TATT dotyczy i ciebie.

Oprócz męczącego uczucia ciągłego zmęczenia, które utrudnia ci funkcjonowanie, syndrom ten ma szkodliwy wpływ na twoje zdrowie. Czujesz się niewyspana, więc sięgasz po kolejną kawę, jeśli to nie pomaga, próbujesz "ratować się" energetykami. Walczysz ze zmęczeniem w pracy, za kierownicą, na spotkaniach. Chcąc je pokonać ładujesz do swojego organizmu zbędny cukier, kofeinę i teinę. Funkcjonując w ten sposób przez dłuższy czas rujnujesz swój organizm. Podwyższone ciśnienie, cukrzyca, choroby serca, otyłość - to tylko niektóre konsekwencje syndromu TATT.

Ten problem dotyka ludzi na całym świecie, a w Polsce, jak podaje Focus.pl, 11 mln osób deklaruje uczucie wyczerpania.

Jak rozpoznać, że mam syndrom TATT?

Syndrom TATT to nie zwyczajne zmęczenie, które mija kiedy odpoczniesz i się wyśpisz. Jeśli objawy zmęczenia, zarówno fizycznego jak i psychicznego utrzymują się przez dłuższy czas, dodatkowo masz problemy z koncentracją, uczucie rozbicia i brak ci motywacji i nie pomaga ci wyspanie się, to znaczy, że możesz cierpieć na TATT. 

W naszej galerii podpowiadamy, jakie nawyki powinnaś wprowadzić w życie, żeby poczuć się lepiej.