Syndrom osobowości zależnych

Może i ty też należysz do tych kobiet, które całe swoje życie poświęcają dla ukochanej osoby. Starasz się podporządkować tej jednej osobie wszystko, a życie bez niej staje się bezwartościowe. O takich osobach pisała Robin Norwood, autorka książki  „Kobiety, które kochają za bardzo”: "Jeżeli kiedykolwiek dałaś się opętać mężczyźnie, musiałaś chyba czasem mieć wrażenie, że źródłem wszystkiego nie była miłość, lecz strach. Kto kocha obsesyjnie, wciąż się boi — boi się samotności, boi się bycia niekochanym i niedocenianym, boi się zlekceważenia, opuszczenia, a nawet zagłady. Darzymy miłością w desperackiej nadziei, że mężczyzna uśmierzy nasze lęki. Niestety, lęki — a wraz z nimi obsesje — pogłębiają się, aż w końcu darzenie miłością po to, by ją otrzymać, przeistacza się w główną siłę napędową naszego życia. A skoro strategia nie przynosi efektów, próbujemy jeszcze raz, kochamy jeszcze mocniej. I tak zaczynamy kochać za bardzo."

Jeśli więc kochasz za bardzo, a twój partner jest dla ciebie wszystkim, to powinnaś uważać, bo zamiast pięknej i romantycznej miłości, tkwisz w toksycznym związku. Wtedy mówimy o syndromie osobowości zależnych.

Syndrom osobowości zależnych: dlaczego kochamy za bardzo?

Panuje ogólne przekonanie, że nadmierne emocje mogą szkodzić, tyczy się to również miłości. Jeśli masz silną potrzebę bycia z kimś, ciągłej uwagi i zainteresowania, a twoje życie kręci się tylko i wyłącznie wokół drugiej osoby, to są to objawy, że kochasz za bardzo. Towarzyszy temu również lęk i niepokój, kiedy obok ciebie nie ma bliskiej ci osoby. Czujesz ciągłą potrzebę obecności partnera, bez którego nie potrafisz nawet sama podjąć decyzji. To typowe cechy osobowości zależnej.

Często przyczyny tego stanu musimy doszukiwać się w naszym dzieciństwie. Osoby, które w tym okresie nie doświadczyły miłości, w dorosłym życiu o nią zabiegają. Do tego dochodzi niskie lub brak poczucia własnej wartości, strach przed odrzuceniem, lęk przed samotnością.

Główne cechy osobowości zależnej to:

  • obniżona samoocena,
  • uległość, 
  • bojaźń,
  • postrzeganie siebie, jako człowieka bezradnego, niekompetentnego, pozbawionego siły i umiejętności.

Czy związek, kiedy jedna ze stron kocha za bardzo ma szansę przetrwać?

Odpowiedź nie będzie dla was satysfakcjonująca. Związek, w którym jedna ze stron kocha tak intensywnie, nie ma większych szans na przetrwanie na dłuższą metę. 

Osoby wykazujące cechy osobowości zależnej dostosowują się do każdego, kto może być potencjalnym partnerem. Zaczynają robić to co oni i lubić rzeczy, które lubi partner. Jeśli partner nie zwraca uwagi na porządek, druga osoba też nie będzie przywiązywała do tego wagi. W końcu dochodzi do takiej sytuacji, że nie wiedzą kim są i czego tak naprawdę pragną. Osobowość zależna lubi dostosowywać swoje granice do innych, ponieważ nie potrafi ich jasno ustalić. Takie osoby często wiążą się z osobami dominującymi. Oczywiście są przypadki, kiedy taki układ się sprawdza i obie strony są zadowolone, ale nie zdziw się kiedy twój związek z czasem się zakończy.