Symbole i zwyczaje adwentowe mają szczególne znaczenie dla osób wierzących. W kościele katolickim podkreślają niezwykle ważny okres liturgiczny. Adwent rozpoczyna się przed Bożym Narodzeniem, a dokładnie w czwartą niedzielę przed świętami. Przez cały czas jego trwania towarzyszy mu uroczysta atmosfera oczekiwań. 

Adwent w kościele trwa przez cztery tygodnie. Rokrocznie rozpoczyna się pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. Jest to więc szczególny czas, któremu towarzyszy niezwykły, spokojny nastrój oraz refleksje związane z narodzinami Jezusa. W tym czasie osoby wierzące uczestniczą w mszach świętych i rekolekcjach oraz palą adwentowe świece i przygotowują wieńce. Co jeszcze zalicza się do symboli adwentowych? Jaki kolor symbolizuje adwent? 

Symbole adwentowe i ich znaczenie

Okres adwentu to szczególny moment, który służy wyciszeniu i refleksji. Dla osób, które należą do wspólnoty chrześcijańskiej, jest to okres przygotowań do jednych z najważniejszych z katolickich świąt – Bożego Narodzenia. W duchowym doświadczeniu pomagać mają kościelne symbole adwentowe, które wiążą się ze światłem i nadzieją. 

Znaczenie symboli adwentowych może być też odbierane w kontekście uprzyjemniania czasu radosnych oczekiwań na zimowe święta. To szczególne przeżycie dla dzieci, które nie mogą doczekać się momentu rozpakowania prezentów leżących pod choinką. Najmłodsi ze zniecierpliwieniem wyczekują wigilii, ponieważ to dla nich radosny, rodzinny czas. 

Zobacz także: 

Adwent: symbole adwentowe kościelne

Roraty

Chrześcijańskim symbolem adwentu są roraty, czyli msze święte odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny w godzinach porannych. Roraty, na które wierni wybierają się tuż o świcie, są odprawiane codziennie przez okres adwentu. Jest to bardzo ważna część polskiej tradycji katolickiej, która pojawiła się już w XII wieku. Sama nazwa roraty pochodzi od słów pieśni Rorate coeli de super – niebiosa spuśćcie nam z góry rosę. Wierni przemierzają drogę do kościoła z zapalonymi świecami. 

Zobacz także:

Świeca Roratka 

Kolejny symbol adwentowy to roratka, czyli świeca, która ma nawiązywać do Maryi – jej dobroci i miłości. Roratka adwentowa jest zapalna podczas mszy. Ma kolor biały i jest przewiązana wstążką w odcieniu niebieskim bądź białym. 

Lampion adwentowy

To symbol adwentowy, który jest związany z tradycją katolicką. Towarzyszy wiernym podczas drogi na roraty oraz w trakcie ich trwania. Lampion, w którym umieszcza się świecę, rozświetla drogę i wygrywa z mrokiem. Lampion adwentowy jest ozdobiony scenami biblijnymi. Istnieje wiele różnych odmian tego symbolu, można samodzielnie wykonać lampion adwentowy z papieru bądź wybrać trwały lampion adwentowy drewniany. W każdym przypadku chodzi o to, aby przybliżyć się do Boga i prosić o odpuszczenie grzechów. 


fot. Lampion adwentowy drewniany / Adobe Stock, Uladzislau

Wieniec adwentowy do kościoła

W okresie adwentu w kościele umieszczany jest wieniec wykonany z gałązek świerku bądź sosny. Ma on okrągły kształt, co symbolizuje boską doskonałość i wieczność. Nie posiada początku ani końca, a więc trwa na wieki. Jest to nawiązanie do życia wiecznego, które czeka wiernych chrześcijan. Zielone gałązki również mają tutaj istotne znaczenie, ponieważ nawiązują do wspólnoty, wiary oraz nieustannej szczęśliwości i życia z Bogiem. W wieńcu adwentowym umieszcza się cztery świece, które odliczają czas i symbolizują każdą z czterech niedziel adwentu. 

Oto, co symbolizują 4 świece adwentowe: 

 • pierwsza świeca z adwentowego wieńca oznacza przebaczenie i pojednanie
 • druga świeca nawiązuje do wiary w Boga
 • trzecia adwentowa świeca umieszczona na wieńcu to znak radości. 
 • czwarta ze świec ułożonych na wieńcu to nadzieja i oczekiwanie na przyjście Zbawiciela. 

Każda ze świec jest zapalana w kolejną niedzielę adwentu. Ma to wskazywać na okres duchowego przygotowania na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Same wieńce adwentowe nawiązują również do boskiego triumfu i nadziei dla wierzących, że dostąpią zbawienia.   

Zobacz także: 

Figura Matki Bożej

Matka Boska jest patronką rodziny i umacniania w sercach wiernych miłości i dobroci. Niektóre parafie praktykują zwyczaj, który polega na wędrowaniu figurki Matki Bożej z kościoła do domu wiernych. Przejście następuje tuż po roratach. To, do którego domu trafi maryjna figurka, zależy od losowania przeprowadzanego przez księdza tuż po liturgii. Do koszyczka trafiają serduszka, na których dzieci zapisały swoje dobre uczynki. Wygrywa jeden los, a wybrana rodzina zaprasza Maryję do swojego domu. Wszyscy wspólnie śpiewają adwentowe pieśni, odmawiają różaniec i oddają się kontemplacji. Figurka Maryi jest symbolem pogłębiającej się wiary. 

Kolor adwentu

Oczekiwaniom na nadejście świąt Bożego Narodzenia towarzyszy uroczysta atmosfera wypełniona nadzieją i miłością. Do najpopularniejszych kolorów adwentu zalicza się: 

 • zieleń – symbol nadziei, życia wiecznego i odrodzenia. 
 • czerwień – oznacza miłość oraz krew Jezusa przelaną za grzechy ludzi;
 • fiolet – to symbol pokuty oraz jedności pomiędzy Bogiem i ludźmi. Jest to kolor szat liturgicznych, które zakładają księża podczas odprawiania mszy w adwencie. 
 • róż – oznacza radość z nadchodzącego świętowania. W trzecią niedzielę adwentu, która określana jest jako Niedziela Gaudete, ksiądz może zamienić fioletowy ornat na różowy. 

Inne symbole adwentu i ich znaczenie dla rodziny

Dekoracyjny wieniec adwentowy

Wieniec adwentowy może pełnić funkcje dekoracyjne. Wykonany z zielonych gałązek będzie pięknie ozdabiał domostwa. Można uzupełnić go o kokardki, bombki, kolorowe łańcuchy i światełka. Wieniec adwentowy na drzwi będzie przypominał o zbliżających się świętach nie tylko domownikom, ale również przechodniom. Inną opcją jest przygotowanie wieńca adwentowego na stół z umieszczonymi na nim białymi świecami, które będą odliczać czas i wskazywać na okres nachodzącego Bożego Narodzenia. 


fot. Wieniec adwentowy na stół / Adobe Stock, weyo

Kalendarz adwentowy

Kalendarz z małymi okienkami, w których ukryte są drobne niespodzianki, to kolejny symbol adwentu, który w ostatnim czasie stał się niezwykle popularny. Kalendarze adwentowe mają umilać okres oczekiwań na święta Bożego Narodzenia. Każdego dnia można odkrywać kolejne okienko i dostarczać sobie mnóstwa radości. 

Pomysł na kalendarze adwentowe pochodzi z XIX roku i narodził się w Niemczech. Mają one odmierzać czas do świąt. Kiedy otwiera się kalendarz adwentowy? Zabawa rozpoczyna się 1 grudnia, a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia, a więc trwa przez cały adwent. Istnieje wiele pomysłów na to, co włożyć do okienek. Można spotkać warianty, które kryją w środku: 

 • słodkości;
 • kosmetyki;
 • zabawki;
 • karteczkami z sentencjami, cytatami i wyznaniem uczuć;
 • inne drobne upominki. 

Szczególnie dużą popularnością cieszy się kalendarz adwentowy dla dziecka. Dla najmłodszych jest to wyjątkowa forma oczekiwań na nadejście świąt. 

Dlaczego symbole adwentowe łączą się ze światłem?

Większość z wymienionych symboli adwentowych wiąże się ze światłem. W religii chrześcijańskiej ma ono wyjątkowe znaczenie, które wiąże się z umocnieniem wiary. Blask jest też uosobieniem Boga i wyrazem jego wszechmocy. Świece adwentowe i lampiony, które towarzyszą wiernym w drodze do kościoła i są zapalane podczas nabożeństw, mają rozświetlać mrok, dodawać odwagi oraz wiary. Światło ma również wskazywać drogę do zbawienia. Lampiony adwentowe na roraty świecące ciepłym, jasnym światłem przypominają o zbliżającym się czasie radości i symbolicznie napełniają serca miłością oraz nadzieją.