Sylwia Chutnik zrobiła coming out. Trzykrotnie nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej "Nike" pisarka po raz pierwszy opowiedziała publicznie o swojej orientacji seksualnej w okładkowym wywiadzie dla magazynu "Replika". W rozmowie z dziennikarzem dwumiesięcznika o tematyce LGBT autorka "Kieszonkowego atlasu kobiet" i "Cwaniar" wyznała, że obecnie żyje w związku z kobietą.

Coming out Sylwii Chutnik

Sylwia Chutnik wyjaśniła, że zdecydowała się ujawnić swoją orientację seksualną właśnie w tym momencie z powodu aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.

Zawsze byłam kamikadze. W najnowszym numerze "Repliki" opowiadam o swoim życiu, aby wszystkie osoby, które żyją w strachu mogły choć przez chwilę poczuć się lepiej. Nie planowałam coming outu, nie mam ochoty gadać o swoim życiu w gazetach. Ale sytuacja w Polsce jest zła i nie chcę być bierna - tłumaczy na Instagramie.

Laureatka "Paszportu Polityki" nie ukrywa, że swoim wyznaniem chce wesprzeć na duchu wszystkie osoby, zwłaszcza te młode, które obecnie zmagają się w Polsce z jeszcze bardziej nasiloną homofobią i dyskryminacją.

Powiedziałam sama do siebie: 'Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?'. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: 'Przepraszam was, że tak jest. Spier*******my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać'. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę - czytamy w wywiadzie.

41-letnia Chutnik zdradziła w rozmowie z Mariuszem Kurcem, jak na wyznanie na temat jej orientacji zareagował jej szesnastoletni syn. Okazuje się, że pisarka nie mogła sobie wymarzyć z jego strony lepszego odbioru na "wyjście z szafy".

- Trudne to cholernie – usiąść i powiedzieć temu 16-latkowi nagle: „Słuchaj no, mama jest lesbijką”. Tymczasem syn zachował się tak, że normalnie myślałam: „Jeszcze chwila i poprowadzi warsztat pt. «Jak się zachować, gdy twoja mama outuje się przed tobą»” - wyznała dumna z syna.

Sylwia Chutnik w wywiadzie pozwoliła sobie także na komentarz odnośnie wyniku niedawnych wyborów prezydenckich w Polsce.

Wygrał homofob – i taki właśnie jest ten kraj. Ludzie oburzają się «piórem w dupie» na Marszu Równości, ale olewają demolowanie miasta w czasie Marszu Niepodległości. To się wszystko skończy źle, mówię wam - skwitowała.

Pełna rozmowa z Sylwią Chutnik o jej życiu osobistym znajduje się w 86. numerze magazynu "Replika".

ZOBACZ TEŻ: Coming out znanego piłkarza: "Zaakceptowanie tego, kim jestem, zajęło mi dużo czasu"