22 marca - Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W tym roku Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na szczególnie trudną sytuację związaną z brakiem dostępu do czystej wody pitnej z powodu pandemii. Bezpieczna woda i środki czystości to pierwsza linia obrony przed zakażeniem koronawirusem, jednak 3 miliardy ludzi na świecie wciąż nie mają do nich dostępu. Używanie pełnej szkodliwych patogenów wody powoduje też szereg konsekwencji zdrowotnych dla mieszkańców Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Tylko z powodu chorób wywołanych skażoną wodą i brakiem sanitariatów każdego dnia na całym świecie umiera tysiąc dzieci.

Trudno to sobie wyobrazić, ale co trzecia szkoła i co czwarta placówka ochrony zdrowia są pozbawione dostępu do wody. W takiej sytuacji nie ma szansy na efektywną naukę, zapobieganie chorobom czy bezpieczne leczenie - mówi Rafał Grzelewski z PAH.

Brak wody uderza szczególnie dotkliwie w kobiety i dziewczynki, które w wielu krajach afrykańskich muszą często iść nawet 6 km w jedną stronę, aby dojść do studni.

Tak długie wędrówki narażają kobiety na napady, ale też pozbawiają możliwości pracy, nauki czy spędzania czasu z rodziną – mówi Helena Krajewska z PAH – Przez zbyt małą liczbę studni tworzą się też kolejki, co zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19.

PAH alarmuje, że dostęp do czystej wody pogarsza się z roku na rok także przez coraz częstsze katastrofy naturalne, związane z przyspieszającymi zmianami klimatu. W ostatnich latach blisko 3/4 tych zjawisk było powiązanych z wodą (susze, powodzie, niszczycielskie ulewy).

W Somalii są teraz na zmianę tylko susze i powodzie. Susze zabijają rośliny i zwierzęta gospodarskie, zmuszają ludzi do ucieczek. Z kolei powodzie niszczą domy, zatapiają pola i zatruwają studnie - mówi Magan Ali z misji PAH w Somalii.

Obliczenia Światowej Organizacji Zdrowia jeszcze sprzed pandemii wskazują, że tylko poprawa dostępu do wody i sanitariatów mogłaby w skali światowej zapobiec blisko co 10. zachorowaniu.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie działań zwiększających dostęp do wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Finansowa pomoc, zapewniana przez Polaków, umożliwia wiercenie studni głębinowych, doprowadzanie wody do szkół, ośrodków zdrowia i obozów dla uchodźców, budowę toalet, a także dostarczanie środków higienicznych.

Obejrzyj specjalny program PAH „22 powody dla wody”, z udziałem polskich artystów (m.in. Skubasa, Hani Rani i Vienia). Start: piątek, 26 marca, godz. 19:00, strona PAH na Facebooku.

Jeśli chcesz wesprzeć działalność PAH, wpłać przelewem na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem (Woda 2021)

Światowy Dzień Wody już w poniedziałek! Z tej okazji mamy dla Was aż dwa nowe odcinki podkastu „Tolerancja to za...

Opublikowany przez Polska Akcja Humanitarna (PAH) Środa, 17 marca 2021